Katedra Notre Dame w Paryżu otworzy się na nowo w 2024, pięć lat po fatalnym pożarze

Reklama

pon., 10/18/2021 - 23:39 -- MagdalenaL

Grafika

Katedra Notre Dame jest na dobrej drodze do ponownego otwarcia się w 2024 roku, jako, że budowla jest obecnie w całości zabezpieczona, 2 lata po katastrofalnym w skutkach pożarze, który zniszczył ogromną część 850-letniego budynku.

W sobotę organ publiczny odpowiedzialny za konserwację i renowację katedry powiedział w oświadczeniu, że zabezpieczanie świątyni zostało zakończone w terminie.

Według organizacji Friends of Notre Dame de Paris, czynności wchodzące w skład „fazy bezpieczeństwa” obejmowały owijanie i zabezpieczanie gargulców, umacnianie latających przypor, umacnianie ścian szczytowych i usuwanie spalonych rusztowań.

„Oznacza to, że oficjalnie mówimy o tym, że katedra jest już uratowana, że stoi solidnie na swoich filarach, że jej ściany są solidne” – powiedział w sobotę generał Jean-Louis Georgelin, prezes organizacji odpowiedzialnej za renowację.

„Będziemy dzięki temu w stanie pewnie wejść w fazę odrestaurowywania i odbudowywania części budowli, które zostały zniszczone przez pożar, dzięki czemu katedra będzie gotowa na ponowne otwarcie na nabożeństwa i turystów w 2024 roku” – dodał.

Ponowne otwarcie w 2024 roku, które Georgelin określił jako „triumf całej Francji” spełni obietnicę prezydenta Emmanuela Macrona złożoną narodowi, że prace mające na celu rekonstrukcję świątyni zostaną zakończone w przeciągu pięciu lat od wielkiego pożaru w kwietniu 2019 roku.

Według organizacji odpowiedzialnej za nadzorowanie prac, rozpoczęcie odbudowy zostało zaplanowane na nadchodzące miesiące.   

Ostateczna przyczyna pożaru nadal nie została ustalona pomimo rozległego śledztwa, jednakże śledczy twierdzą, że ogień mógł zostać zaprószony poprzez papierosa, bądź usterkę w systemie elektrycznym.

Prace nad zabezpieczaniem katedry były tymczasowo zawieszone w zeszłym roku w związku z panującą pandemią koronawirusa, natomiast wykonywane były prace w celu odkażenia z ołowiu całego obszaru przed tym, jak prace związane z odbudową zostały wznowione w czerwcu 2020 roku.

Po pożarze pojawiło się wiele dyskusji na temat tego, jak budowla powinna zostać odbudowana. Były premier, Edouard Philippe zasugerował nowoczesne podejście i rozpoczęcie konkursu na nowy projekt iglicy – jednak inni chcieli, by pozostała ona w takiej formie, w jakiej była.

Jednakże, w zeszłym roku prezydent Emmanuel Macron zadecydował, że cała katedra zostanie odbudowana dokładnie w takiej formie, w jakiej była przed pożarem, włączając w to iglicę – która oryginalnie została wykonana z drewna i uległa płomieniom w pierwszych godzinach pożaru.

„Odbudujemy Notre Dame, ponieważ jest to coś, czego oczekują od nas Francuzi”, powiedział dziennikarzom wyraźnie rozemocjonowany Macron na miejscu pożaru w 2019 roku. „Ponieważ nasza historia jest tego warta. Ponieważ takie jest nasze przeznaczenie”.

Autor: 
Joseph Ataman i Jeevan Ravindran / tłum. Michalina Budner
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama