Anna Wintour wzywa przemysł modowy do ‘przemyślenia swoich wartości’

Reklama

ndz., 10/17/2021 - 23:17 -- MagdalenaL

Zdjęcie: CNN

Redaktor naczelna Vogue’a, Anna Wintour dołączyła do Naomi Campbell w ostatnim odcinku talk show brytyjskiej supermodelki, które można obejrzeć na YouTube pod tytułem: No Filter With Naomi.

Wypowiadając się w środę ze swojego domu na Long Island Wintour założyła swoje słynne okulary, jako, że opowiadała o wpływie pandemii na przemysł modowy i jego przyszłość.

Mimo wielu trudności, które napotykane były na wszystkich etapach łańcuchu dostaw w tym przemyśle, Wintour była w stanie dostrzec pewne możliwości. Powiedziała Campbell, że przełożenie, czy nawet odwołanie niektórych tygodni mody i pokazów zaoferowało możliwość zwolnienia, „celebrowania mody jako sztuki” i „cieszenia się nią jeszcze bardziej niż kiedykolwiek”.

Powiedziała, że system pokazów – wraz z organizowanymi po dwa razy do roku tygodniami mody w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu i Mediolanie, jak również odseparowywanie pokazów mody męskiej, tygodnie mody couture i pokazy w kurortach – były skazane na gruntowne zmiany. Ostatnie ogłoszenia, że zarówno londyński, jak i mediolański tydzień mody będą organizowane w duchu neutralności płciowej sygnalizują, zmiana już się zaczęła.

„Wszyscy jesteśmy zgodni, że musimy pokazywać mniej, że musimy przykładać większą uwagę do zrównoważonego rozwoju, a także musimy przykładać większą uwagę do luksusu, kreatywności i rzemiosła” – powiedziała Wintour. „Potrzebowaliśmy tego okropnego wydarzenia, abyśmy zrozumieli, że nie chodzi tutaj o tylko potrzebę zmiany, my musimy się zmienić i zmienimy się”.

Wintour zaapelowała do społeczności pracującej w przemyśle modowym, aby wykorzystali tę możliwość i głęboko się zastanowili nad etyką przemysłu modowego.

„Myślę, że jest to możliwość dla nas wszystkich, abyśmy spojrzeli na nasz przemysł i spojrzeli na nasze życia i tym samym przemyśleli jeszcze raz nasze wartości i naprawdę pomyśleli o marnotrawstwie, o ilości pieniędzy, o konsumpcji, o nadmiarze, i ja także włączę w to siebie, to, że my wszyscy sobie dogadzaliśmy i naprawdę musimy przemyśleć, na czym tak naprawdę polega ta branża”. – powiedziała.

Wintour mówiła także o nieostatecznej decyzji o przełożeniu Met Gali z ustalonej już wcześniej daty wypadającej w maju („wieczór, który jest dla mnie wyjątkowo ważny” – jak się o nim wyraziła), jednak oczekuje ona z niecierpliwością na wystawy w Instytucie Kostiumów w Metropolitan Museum of Art, która aktualnie ma zostać otwarta w październiku.

„Wystawa o nazwie ‘About Time’ przygląda się temu, jak przeszłość wpływa na teraźniejszość i w jaki sposób ciągle wymyślamy modę” – powiedziała Wintour. „Nie jest mi w stanie przyjść do głowy przedmiot wystawy, który lepiej wpisze się w to, co się dzisiaj dzieje na świecie”.

Z racji tego, że działalność wydawnicza stawia czoła własnym problemom, które wpływają bezpośrednio na możliwość wykonywania sesji zdjęciowych, Wintour powiedziała, że kolejny numer Vogue’a będzie złożony z „samodzielnie zrobionych zdjęć” i że wzięcie pod uwagę nowych sposobów wykonywania pracy było niezbędne. „Kreatywność w czasach kryzysu jest bardzo ważnym światłem naprowadzającym” – powiedziała.

Wintour również przyznała, że podobnie, jak wielu innych ludzi, zaczęła biegać i stara się zaadaptować do wirtualnego życia. Dodała, że: „wszyscy tęsknimy za kontaktami międzyludzkimi”.

Był to trzynasty odcinek No Filter With Naomi. Inni goście, którzy pojawili się w show to m.in. projektant Marc Jacobs, koleżanka po fachu Adut Akech i gwiazdy tenisa, Serena i Venus Williams.

Autor: 
Ananda Pellerin Przekład: Michalina Budner
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama