W Wielkiej Brytanii przez błąd w laboratorium 43 tys. osób mogło otrzymać nieprawdziwy wynik PCR

Reklama

ndz., 10/17/2021 - 22:23 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia illustracyjnego: Pixabay

Z powodu błędu w prywatnym laboratorium w brytyjskim mieście Wolverhampton 43 tys. osób mogło otrzymać nieprawdziwy negatywny wynik testu PCR na COVID-19. Laboratorium będzie tymczasowo zamknięte.

Zostało to zgłoszone przez brytyjską Agencję Zdrowia (UKHSA).

Agencja otrzymała raporty od osób, u których wynik szybkiego testu antygenowego na koronawirusa był pozytywny, a testy PCR były negatywne. Następnie wszczęto śledztwo.

W laboratorium Immensa Health Clinic sprawdzono 400 000 próbek, w większośći z nich koronawirusa nie wykryto. Jednak UKHSA twierdzi, że około 43 000 osób od 8 września do 12 października mogło otrzymać błędnie negatywne wyniki testu.

Nie znaleziono problemów technicznych z samymi zestawami testowymi. Uważa się więc, że błąd wystąpił w laboratorium, ale jak do tego doszło – trzeba jeszcze wyjaśnić.

Laboratorium w Wolverhampton nie będzie przeprowadzać testów na obecność COVID-19 w czasie dochodzenia. Agencja zapewnia, że ​​błąd dotyczy tylko jednej instytucji, wszystkie pozostałe laboratoria będą działać normalnie.

W sumie od czasu pandemii w Wielkiej Brytanii wykryto 8,3 miliona przypadków koronawirusa. Spośród nich 138 tysięcy osób zmarło z powodu powikłań choroby. W grudniu 2020 r. kraj ten jako pierwszy na świecie rozpoczął kampanię masowych szczepień.

Obecnie w Wielkiej Brytanii 67% populacji, czyli 45,2 miliona osób, zostało w pełni zaszczepionych.

Autor: 
Eugenia Lutsenko / tłum. Anastasiia Vasylchenko
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama