Duńscy naukowcy odkrywają prawdopodobnie najbardziej wysuniętą na północ wyspę świata

Reklama

sob., 10/16/2021 - 00:09 -- MagdalenaL

Do tej pory Oodaaaq był uważany za najbardziej wysunięty na północ punkt Grenlandii. Zespół badaczy również uważał, że punkt właśnie tam się znajduje, dopóki ich wskaźnik współrzędnych nie wykazał, że są w błędzie.

Przed długi czas wyspa Oodaaq na najbardziej wysuniętym na północ krańcu Grenlandii była uważana za najbliższy biegunowi północnemu kawałek lądu. Jednak teraz może to zostać skorygowane – przynajmniej tymczasowo. Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze uważają, iż odkryli małą wyspę, która leży najdalej na północ, choć tylko około 800 m dalej niż Oodaaq.

Odkrycie nienazwanej jeszcze wysepki o wymiarach około 30 na 60 metrów było więc czystym przypadkiem. „Byliśmy przekonani, że wyspa, na której stanęliśmy, to Oodaaq” – powiedział prowadzący badania Morten Rasch. Udał się on z zespołem na północne wybrzeże Grenlandii w celu zebrania próbek. O swoim błędzie dowiedział się dopiero, gdy zamieścił w internecie zdjęcia oraz współrzędne. „Wielu amerykańskich łowców wysp oszalało i stwierdziło, iż nie może to być prawda” – relacjonuje szef Wydziału Nauk o Ziemi i Zarządzania Zasobami Naturalnymi. Łowcy wysp to osoby, których pasją jest odkrywanie nieznanych dotąd wysp.

Oodaaq był 800 metrów na południe

Po sprawdzeniu współrzędnych okazało się, iż Oodaaq znajduje się około 800 metrów na południe od miejsca, w którym Rasch i jego zespół wyszli na brzeg. „W rzeczywistości odkryliśmy nową wyspę jeszcze dalej na północy, czyli znalezisko, które dodaje nam jeszcze trochę do Królestwa (Danii) – powiedział Morten.

Naukowiec zasugerował, iż nowo odkrywa wyspa może jednak nie przetrwać długo. Składa się ona głównie z małych skupisk błota i żwiru – prawdopodobnie powstałych w wyniku burz – powiedział. „Nikt nie wie, jak długo wyspa tam przetrwa. W zasadzie może zniknąć, gdy tylko nadejdzie kolejna burza” – mówi Rasch.

Autor: 
tłum. Agnieszka Cyganik
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama