Historia miasta Kołobrzeg oraz kilka miejsc, które warto tam zobaczyć

Reklama

śr., 09/29/2021 - 00:16 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Trzy porty przejdą lifting torów wodnych | PortalMorski.pl

Kołobrzeg to miasto o ponad tysiącletniej historii, a jego średniowiecznym przodkiem była pierwotnie osada rybacka w okolicach Budzistowa niedaleko ujścia Parsęty do Bałtyku, której powstanie datowane jest na VIII lub IX wiek.

Siłą, która stanowiła o bogactwie miasta była sól znajdująca się w naturalnie występujących tu solankach. Po założeniu miasta mieszkańcy zajmowali się najczęściej warzeniem soli oraz kupiectwem i rybactwem. W tamtych czasach okoliczni rzemieślnicy zajmowali się również obróbką żelaza oraz bursztynu.


Herb miasta Kołobrzeg - Archiwum UM Kołobrzeg

O wczesnej polskiej tożsamości miasta stanowi fakt, iż w 1000 roku Bolesław Chrobry założył w tym miejscu biskupstwo, podlegające arcybiskupowi gnieźnieńskiemu. Po pogańskiej rewolcie w mieście prządek zaprowadził Bolesław III Krzywousty. Potem miasto wraz z Pomorzem w czasie rozbicia dzielnicowego znalazło się pod panowaniem Cesarstwa Niemieckiego, następnie przechodził do rąk Duńczyków oraz książąt zachodniopomorskich. Ciekawym zabytkiem z tamtych czasów jest kościółek św. Jana Chrzciciela pierwszy raz odnotowany w 1222 r.

Późniejszy wiek XIII oraz XIV były okresem intensywnego osiedlania się niemieckich osadników przede wszystkim z Lubeki oraz Gryfii. Kołobrzeg rozwijał się przez wieki dzięki niemieckim rzemieślnikom i kupcom jako członek Hanzy, aż do czasu całkowitego splądrowania miasta podczas wojny 30-letniej. Skłoniło to tutejszych mieszkańców oraz władze Brandenburczyków do zbudowania fortyfikacji miejskich. Później pod wpływem wojen z Rosjanami w wojnie trzynastoletniej jak i podczas kampanii napoleońskich utworzono umocnienia takie jak reduta solna z 1807 roku (Salinen Brűckenkopf) czy Fort Ujście i Latarnia Morska z lat 1770-1774. Tym samym miasto stało się twierdzą.


Kołobrzeg w średniowieczu (twierdzakolobrzeg.pl)

W XVIII wieku Kołobrzeg zmienił swoją orientację handlową oraz przemysłową z soli na przemysł włókienniczy. Już w 1830 roku powstał tu pierwszy zakład kąpieli solankowych, które według badań specjalistów zawierały korzystne pierwiastki takie jak jod, sód, jony wapni oraz żelazo i magnez. Otworzono teatr oraz odbudowano stare miasto z ratuszem i kolegiatą. Późny wiek XIX był czasem rozwoju kolei oraz stawiania pierwszych latarni gazowych. Decyzją króla Prus Wilhelma w 1872 roku Kołobrzeg zmienił swój charakter z obronnego na uzdrowiskowy. W 1899 otworzono Strandschloß - dom zdrojowy. Wreszcie w miejscu „twierdzy Kołobrzeg” powstało „kąpielisko Kołobrzeg”.

W czasie 2 wojny światowej „Kolberg” włączono do szerszego pasa niemieckiej obrony Pomorza, oraz zbudowano wokół niego 3 pierścienie obrony. W roku 1945 zajęła go 1 Armia Wojska Polskiego, wspierana przez Sowietów, natomiast bitwa ta jest uważana za największą bitwę miejską zaraz po bitwie warszawskiej z 1920 roku. z udziałem polskiego oręża. Po konferencji Jałtańskiej miasto wraz z resztą zachodnich „ziem odzyskanych” przeszło pod władzę polską. Miasto w wyniku działań wojennych zostało niemal doszczętnie zniszczone. Jednak już w latach 50--tych Polacy zabrali się za odbudowę miasta.


Walki o Kołobrzeg. 03.1945. Fot. PAP/CAF

Do miejsc które należy tam zwiedzić bez wątpienia zalicza się Latarnia Morska wzniesiona w 1947 roku znajdująca się w otoczeniu portu pasażerskiego.


Latarnia morska w Kołobrzegu - gdzie się znajduje, jakie są godziny otwarcia, jakie są ceny biletów, co warto o niej wiedzieć, galeria zdjęć (kolobrzeg.info.pl)

Kolejnym miejscem idealnym na wieczorną przechadzkę jest Molo zbudowane w 1971 roku (pierwsze zostało zniszczone w czasie wojny), które znajduje się w dzielnicy dla kuracjuszy obok sanatorium Bałtyk.


Od 16 czerwca wstęp na molo w Kołobrzegu będzie płatny (CENNIK) - OK! KOŁOBRZEG (okkolobrzeg.pl)

Bez wątpienia jednak najlepszym miejscem na spacer jest promenada będąca nabrzeżnym bulwarem oraz ciągnąca się na 500 metrów.


Kołobrzeg Promenada Spacerowa - gdzie się znajduje, co warto o niej wiedzieć, co można tam robić, jakie atrakcje tam są, galeria zdjęć (kolobrzeg.info.pl)

Plaża jest tutaj zdaje się oczywistym miejscem wypoczynku, zarówno aby leżakować jak i odbywać długie spacery. Plaża jest podzielona na Plażę Zachodnią, Centralną oraz Wschodnią, a łączna długość plaż miejskich przekracza 700 metrów.


Kołobrzeg: atrakcje. Co warto zobaczyć w Kołobrzegu? - Radio ZET

Port miejski to odpowiednie miejsce aby poczuć się jak marynarz, pływając przeróżnymi typami statków od renesansowego Santa Maria przez łódź torpedową po rejs statkiem wiking. Niektóre z nich oferują rejs na wyspę Bornholm.


Port Kołobrzeg - OK! KOŁOBRZEG (okkolobrzeg.pl)

Wśród charakterystycznych miejsc tego niezwykłego miasta portowego nie mogło zabraknąć: kolegiaty - Bazyliki konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w stylu gotyckim, Kołobrzegu Zdrój wraz z kąpielami solankowymi, Baszty Lontowej, Muzeum Oręża Polskiego z masą statków, czołgów oraz dział samobieżnych, Pomnika Zaślubin Polski z Morzem znajdującego się w Parku Żeromskiego, wybudowanego w 1945 roku oraz wielu innych…


Robert Dziemba: przez wiele lat nie było środków na odbudowę kołobrzeskiej starówki | Przegląd Bałtycki (przegladbaltycki.pl)

Źródła:

https://podroztrwa.pl/kolobrzeg/

https://www.kolobrzeg.info.pl/atrakcje/67/historia_kolobrzeg

https://twierdzakolobrzeg.pl/twierdza/fortyfikacje

https://www.perlypolski.pl/miasta-i-wsie/historia/252-kolobrzeg/297

Autor: 
Krzysztof Halerz
Polub Plportal.pl:

Reklama