Na Sri Lance na COVID-19 zmarł szaman, który wynalazł „leki” na koronawirusa

Reklama

ndz., 09/26/2021 - 00:03 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: @SriLankaTweet

Tytuł oryginalny: „Na Sri Lance na COVID-19 zmarł szaman, który wynalazł 'leki' na koronawirusa i proponował wlać je do rzeki w celu uzdrowienia"

Na Sri Lance, COVID-19 zabił 48-letniego Eliyantha White’a, człowieka który ogłosił się szamanem i leczył elitę polityczną kraju. Twierdził, że produkuje leki na koronawirusa oraz proponował wlewać je do rzek, aby powstrzymać epidemię.

Informuje o tym AFP.

White stał się znany w 2010 roku po oświadczeniu indyjskiego krykietera Sachina Tendulkara, że ​​szaman pomógł mu wyleczyć uraz kolana. Potem inni gracze, a także elita polityczna Sri Lanki, zaczęli zwracać się do mężczyzny.

W wywiadzie dla AFP w 2010 r. White powiedział, że otrzymał „nadzwyczajne zdolności” do leczenia od 12 roku życia. Stwierdził, że zastosował metody Ajurwedy, tradycji medycznej wywodzącej się z Indii i sięgającej trzech tysięcy lat wstecz. Chociaż inni praktykujący go krytykowali.

W 2020 roku, wraz z wybuchem pandemii koronawirusa, White ogłosił wynalezienie leczniczego syropu, który rzekomo leczył COVID-19. Zaproponował wlanie go do rzek na Sri Lance i w Indiach, aby ludzie mogli się leczyć i w ten sposób pandemia zostałaby zatrzymana.

„Uzdrawiający syrop” wsparła była ministerka zdrowia Sri Lanki Pavithra Wanniarachchi, która w styczniu 2021 r. trafiła na oddział intensywnej terapii na dwa tygodnie z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19. Została następnie zwolniona ze stanowiska, ale nie z rządu.

Na początku września sam szaman zaraził się koronawirusem. Był hospitalizowany i zmarł z powodu powikłań 23 września. Jego rodzina powiedziała AFP, że mężczyzna odmówił zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi.

Premier Sri Lanki Mahinda Rajapaksa (którego szaman był osobistym lekarzem) odpowiedział na śmierć White'a. „Jego spuścizna będzie nadal żyć we wszystkich życiach, których doświadczył i wyleczył różnymi lekami” – napisał na Twitterze.

Na Sri Lance, gdzie od początku pandemii zamieszkuje prawie 22 miliony, zidentyfikowano ponad 510 000 pacjentów z COVID-19, z których ponad 12 000 zmarło. Ale według AFP liczba ta może być zaniżona, ponieważ władze zaczynają masowo kremować zmarłych.

Częstość występowania COVID-19 na Sri Lance wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca, a władze wprowadzają godzinę policyjną i zaostrzają ograniczenia.

Autor: 
Oleg Pavlyuk / tłum. Anastasiia Vasylchenko
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama