Segregowane według płci i kodeksu islamskiego ubioru. Takie będą teraz uniwersytety w Afganistanie

Reklama

pt., 09/24/2021 - 16:02 -- MagdalenaL

Zdj. https://www.bbc.com/mundo/noticias-internacional-58539365

Oryginalny tytuł: Segregowane według płci i nowego kodeksu islamskiego ubioru. Takie będą teraz uniwersytety w Afganistanie, ogłosili Talibowie

Minister szkolnictwa wyższego, Abdul Baqi Haqqani, powiedział na konferencji prasowej, że kobiety będą mogły studiować, ale nie razem z mężczyznami.

Zapowiedział też, że zostanie przeprowadzony przegląd przedmiotów do nauczania.

Pod rządami Talibów w Afganistanie, w latach 1996-2001, zabroniono kobietom i dziewczętom nauki w szkołach i na uniwersytetach. W nowym rządzie Talibowie powiedzieli, że nie będą przeszkadzać kobietom w zdobywaniu wykształcenia lub pracy. Ale odkąd przejęli kontrolę nad krajem, 15 sierpnia, poprosili wszystkie kobiety, z wyjątkiem tych w sektorze zdrowia publicznego, aby trzymały się z dala od pracy, dopóki sytuacja bezpieczeństwa się nie poprawi.

Ogłoszenie ministra szkolnictwa wyższego nastąpiło dzień po tym, jak Talibowie podnieśli flagę nad pałacem prezydenckim, co oznaczało początek ich rządów.

Jego polityka jest znaczącą zmianą w stosunku do przyjętej praktyki sprzed kilku tygodni, zanim to Talibowie objęli urząd. Uniwersytety były koedukacyjne, gdzie mężczyźni i kobiety studiowali obok siebie, a studentki nie musiały przestrzegać zasad dotyczących ubioru.

„Ludzie to zaakceptują”

Haqqani nie przeprosił za zakończenie zajęć koedukacyjnych.

„Nie mamy problemów z zakończeniem systemu koedukacji” - powiedział. „Ludzie są muzułmanami i to zaakceptują” - oświadczył.

Niektórzy sugerowali, że nowe przepisy wykluczą kobiety z edukacji, ponieważ uniwersytety nie mają środków, aby prowadzić odrębne zajęcia. Minister podkreślił jednak, że jest wystarczająco dużo nauczycielek i że tam, gdzie ich nie ma, znajdzie się alternatywa.

„Wszystko zależy od możliwości uczelni” - powiedział.  „Możemy również wykorzystać nauczycieli płci męskiej, aby uczyć za zasłoną lub korzystać z technologii”.

Dziewczęta i chłopcy również będą segregowani ze względu na płeć w szkołach podstawowych i średnich, co było już powszechne w całym Afganistanie.

Kobiety będą musiały nosić hidżab, jednak Haqqani nie określił, czy wymagane będzie dodatkowe zakrycie twarzy.

Nowo mianowany minister zapowiada również, nie podając szczegółów, przeprowadzenie rewizji przedmiotów wykładanych na uniwersytetach ale wyraził nadzieję, że absolwenci osiągną poziom jaki osiągają w regionie i na świecie, według informacji AP. Powiedział reporterom, że Talibowie chcą „stworzyć rozsądny i islamski program nauczania, który jest zgodny z naszymi wartościami islamskimi, narodowymi i historycznymi, a z drugiej strony jest w stanie konkurować z innymi krajami”.

Protesty kobiet na korzyść Talibów.

Informacja ta pojawia się dzień po demonstracji kobiet popierających politykę płci Talibów na Uniwersytecie Edukacyjnym Shaheed Rabbani w Kabulu.

Setki kobiet, w większości ubranych w czarne nikaby i trzymających małe talibskie flagi, słyszało przemówienia chwalące nowy rząd i krytykujące te kobiety, które uczestniczyły w dużych demonstracjach w całym kraju, domagając się ochrony praw kobiet.

Nowy rząd zastąpił również Ministerstwo ds. Kobiet Ministerstwem Modlitwy i Przewodnictwa oraz Promocji Cnót i Zapobiegania Występkom. Podczas ostatnich rządów Talibów ten podmiot był odpowiedzialny za rozmieszczanie na ulicach „policjantów moralnych” w celu egzekwowania prawa szariatu. Funkcjonariusze ci byli odpowiedzialni za karanie kobiet za zachowania, które uważali za wykroczenia, takie jak „nieskromne ubieranie się” i chodzenie po ulicy bez męskiego opiekuna.

Wiele wybitnych kobiet uciekło z Afganistanu przewidując zasady jakie planuje wprowadzić nowy rząd. Najbardziej znana piosenkarka pop, Aryana Sayeed, opuściła kraj amerykańskim samolotem transportowym, a słynna reżyserka Sahraa Karimi została ewakuowana na Ukrainę.

Autor: 
BBC tłumaczenie: Asia Wierzbicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama