Trzęsienie ziemi o sile 5,9 w pobliżu Melbourne w Australii

Reklama

pt., 09/24/2021 - 01:18 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Uszkodzone budynki wzdłuż Chapel Street widoczne są po trzęsieniu ziemi 22 września w Melbourne w Australii.

Według Geoscience Australia w środę w pobliżu Melbourne w południowej Australii nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 5,9 stopnia. W tweecie w środę rano konto Victorian State Emergency Service (VICSES News) poinformowało na Twitterze, że epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w pobliżu Mansfield w stanie Wiktoria. „Proszę o cierpliwość, ponieważ linie mogą być zajęte” - brzmiał tweet.

Początkowo rząd australijski zarejestrował trzęsienie ziemi o sile 6, ale później obniżył je nieznacznie do 5,9. US Geological Survey również określił trzęsienie o sile 5,9.

Filmy w mediach społecznościowych pokazały, że co najmniej jeden budynek doznał niewielkich uszkodzeń, przerwano linie energetyczne w centralnej dzielnicy biznesowej Melbourne, drugiego co do wielkości miasta Australii, gdzie po trzęsieniu można było zobaczyć niektórych ludzi na ulicach. Mieszkańcy Melbourne opisali swój szok i zaskoczenie, gdy domy w całym mieście zaczęły się trząść, w mieście, które od dziesięcioleci nie miało trzęsienia ziemi o podobnej wielkości. Do tej pory nie było doniesień o kontuzjach.

Drżenie było tak silne, że odczuwano je tak daleko, jak Adelaide w Południowej Australii, oddalonej o 800 kilometrów (500 mil) i Sydney w Nowej Południowej Walii, oddalonej o ponad 900 kilometrów (600 mil). „Nie ma zagrożenia tsunami”, VICSES News napisał w tweecie.

Geoscience Australia poinformowała, że ​​po trzęsieniu ziemi nastąpił wstrząs wtórny o sile około 4,0, mniej niż pół godziny po początkowym wstrząsie. Australia znajduje się w centrum płyty tektonicznej i w rezultacie bardzo rzadko doświadcza poważnych trzęsień ziemi, w przeciwieństwie do sąsiedniej Nowej Zelandii.

Najgorsze trzęsienie ziemi w historii tego kraju miało miejsce w 1988 roku na Terytorium Północnym, a według Geoscience Australia miało ono wielkość zaledwie 6,6 magnitud.

Trzęsienie ziemi w Melbourne nastąpiło po dniu gorących protestów w mieście w związku z trwającymi miesiącami blokadami, które zostały wprowadzone, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wariantu Covid-19 Delta.

Demonstranci zablokowali główne drogi i zapalili flary podczas starć z policją, w czasie jednych z najgorszych brutalnych protestów w mieście od lat.

Do tej pory Victoria odnotowała łącznie 30 224 potwierdzonych przypadków Covid i ponad 830 zgonów.

Autor: 
Akanksha Sharma i Ben Westcott / tlum. Karolina Bryndal
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama