Bliźniacze pandy wielkie skończyły już trzy miesiące...

Reklama

pt., 09/24/2021 - 00:22 -- MagdalenaL

23 września miną trzy miesiące od narodzin bliźniaczych pand wielkich w Zoo Ueno w Tokio. Obie pandy ważą już 5 kilogramów oraz potwierdzono, że wyrosły im zęby. Większość dni spędzają na spaniu, ale gdy się budzą są bardzo aktywne i szybko dorastają. Ogród zoologiczny zaczął też przygotowania, aby otworzyć ich wybieg dla publiczności, obecnie zwierzęta przyzwyczajone są do hałasu.

Na dzień 21 września samiec mierzy 59 cm i waży 5000 gramów, a samica mierzy 59,5 cm i waży 5200 gramów. Są one około cztery razy dłuższe i 35-40 razy cięższe niż w chwili narodzin. W dodatku są nieco mniejsze niż ich urodzona w 2017 roku starsza siostra Xiang Xiang, ale chiński ekspert, z którym kontaktowano się przez internet, zapewnia, że rozwój zwierząt przebiega prawidłowo.

Według pracowników ogrodu zoologicznego, pandy są bardzo aktywne, gdy nie śpią, sporadycznie też charakterystycznie warczą i chrząkają, a podczas snu zdarza im się obracać. Nie jest jednak jasne, czy potrafią już rozpoznawać przedmioty za pomocą oczu, ale na pewno są świadome dźwięków, gdyż reagują na rozmowy personelu i inne hałasy. Wyrosły im także kły i zęby trzonowe.

Jedna z pand jest karmiona przez matkę - Xin Xin, a druga mlekiem dla niemowląt zmienianym co 10/15 dni w inkubatorze. Xin Xin opiekuje się młodymi z wielkim spokojem, dokładnie je wylizując. Zwierzęta także są bacznie obserwowane przez ośmiu opiekunów, którzy na zmianę, 24 godziny na dobę oglądają je poprzez specjalne monitory i inne urządzenia.

Nie została jeszcze ustalona żadna dokładna data otworzenia wybiegu pand dla publiczności, ale w zeszłym tygodniu ogród zoologiczny rozpoczął odtwarzanie radia, aby przyzwyczaić je do dźwięków ludzi i innych rzeczy. Otworzenie wybiegu Xiang Xiang nastąpiło 6 miesięcy po jej narodzinach. Niedługo zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu upewnienia się, czy Xin Xin będzie w stanie opiekować się oboma bliźniakami w tym samym czasie.

Decyzja o imionach dla pand zostanie podjęta w połowie października po tym jak komitet selekcyjny, w którego skład wchodzi między innymi Tetsuko Kuroyanagi, honorowa przewodnicząca Japan Panda Conservation Society, przeanalizuje 190 000 zgłoszeń.

 

Autor: 
tłum. Zofia Miecznikowska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama