Zakładasz firmę? To pole minowe. W Polsce masz najniższe szanse w UE, że biznes przetrwa

Reklama

czw., 09/23/2021 - 06:14 -- zzz

Polska plasuje się na trzecim od końca miejscu w Europie pod względem szans nowo zakładanych firm na przetrwanie - wynika z analizy portalu Money.co.uk. Największe szanse mają świeżo upieczeni przedsiębiorcy z Francji, Szwecji i Słowacji.

Po ponad 10 latach niemal nieprzerwanego wzrostu liczby zakładanych w Polsce firm od 2016 r. liczba rejestracji nowych podmiotów utrzymuje się w tendencji spadkowej - wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. Być może trochę światła na to, dlaczego tak się dzieje, rzuca badanie przeprowadzone przez portal Money.co.uk.

Polska wśród krajów, w których nowe firmy mają najmniejsze szanse na przetrwanie

Polska jest jednym z trzech europejskich krajów, w których nowo zakładane mikro-firmy mają najmniejsze szanse na przetrwanie - wynika z analizy, do której wykorzystano ostatnie dostępne dane Eurostatu, za 2018 r. Spośród firm założonych w Polsce w 2013 r. po pięciu latach nadal istniało zaledwie 44 proc.

Mniejsze szanse na przetrwanie miały tylko firmy zakładane w Danii (przetrwało 42 proc.) oraz w Wielkiej Brytanii (43 proc.). Na przeciwnym biegunie znaleźli się świeżo upieczeni przedsiębiorcy z Francji, Szwecji i Słowacji, gdzie przetrwanie pięciu pierwszych lat udawało się odpowiednio 75 proc., 73 proc. oraz 70 proc. firm.

"W tych trzech krajach małe firmy mają mają największe na kontynencie szanse przetrwania. Ponad 70 proc. z nich przekracza granicę pięciu lat, która dla wielu firm jest ważnym punktem odniesienia" – oceniają autorzy analizy.

Nowy Łaad PIS uczyni z Polski najgorszym miejscem na świecie pod względem przepisów podatkowych

Po wejściu w życie Nowego Ładu Polska ma szanse zająć pierwsze miejsce w świecie, gdzie najtrudniej robi się biznes. Obecnie w Europie wyprzedza nas tylko Francja, ale w święcie jesteśmy na 10 miejscu.

Patrząc na zestawienie TMF Group „Global Business Complexity Index 2021” można stwierdzić, że jest naprawdę fatalnie. Polska nie jest krajem dla kierowców, ale na pewno też nie jest krajem dla przedsiębiorców.

Z zestawienia wynika, że w Europie tylko we Francji trudniej mieć biznes niż w Polsce. W ogólnoświatowym zestawieniu znaleźliśmy się z kolei na miejscu 10. W ogólnoświatowym zestawieniu „wygrywają” takie państwa jak Brazylia, Francja, Meksyk, Kolumbia i Turcja.

„Najgorszy wynik Polski w historii wynika z często zmieniającego się prawa, małej przejrzystości co do jego zasad stosowania i mniejszego niż w innych krajach pakietu udogodnień dla inwestorów zagranicznych” – mówi Joanna Romańczuk. Jak dodała, oczywiście pandemia nie pomaga. Jednak przecież dotknęła ona wszystkie kraje – a polskie władze niespecjalnie w najtrudniejszym czasie wspierały biznes.

Dystans do krajów takich jak Dania, Irlandia czy Holandia (tam prowadzi się w Europie biznes najłatwiej) zamiast się więc skracać, tylko się pogłębia. Czy są widoki na poprawę? Niestety nie za bardzo. Dla polskiego rządu poprawa warunków prowadzenia biznesu zdecydowanie nie jest priorytetem. Wręcz przeciwnie – to właśnie przedsiębiorcy mają sfinansować rządowe prezenty dla emerytów, wielodzietnych rodzin czy dla najsłabiej zarabiających. Wszystko w ramach „Polskiego Ładu” oczywiście.

 

Warto dodać, że za rządów PIS wprowadzono 25 lat pozbawienia wolności za uchybienia podatkowe. Polska skarbówka bez nakazu prokuratora może przeszukać każde miejsce, które uzna za stosowne, zablokować rachunki, skonfiskować rzeczy ruchome i nieruchomości. Niejasne prawo i polecenia ministra Ziobry spowodowały, że obecnie kilkanaście tysięcy przedsiębiorców siedzi w aresztach wydobywczych z fikcyjnym zarzutami rzekomego udziału w grupach przestępczych, prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Wystarczy pomówienie i postanowieniem prokuratora przedsiębiorca - wróg klasowy - osadzany jest w areszcie na długie lata. 

 

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama