Uzbrojeni bandyci szturmują nigeryjskie więzienie uwalniając ponad 200 więźniów

Reklama

czw., 09/16/2021 - 15:51 -- MagdalenaL

Zdj.CNN

Co najmniej 240 osadzonym udało się uciec z więzienia w północno-środkowej części stanu Kogi w Nigerii po tym, jak grupa uzbrojonych mężczyzn przeprowadziła atak na zakład karny.

Rzecznik Nigeryjskiej Służby Więziennej powiedział w oświadczeniu, że zakład karny w dzielnicy Kabba w Kogi znalazł się pod ostrzałem niezidentyfikowanych strzelców, którzy wtargnęli na teren zakładu i „natychmiast zaangażowali uzbrojonych strażników więzienia w zaciętą walkę z bronią”.

Incydent ten miał miejsce 12 września 2021 roku około godziny 23:45”, powiedział Francis Enobore, rzecznik Służby Więziennej. Enobore powiedział, że w momencie ataku w areszcie było 294 osadzonych, z czego „224 to tymczasowo aresztowani, a 70 to skazani więźniowie”. Dodał, że w celu zapobieżenia ucieczce uruchomiona została „procedura schwytania więźniów".

Szef regionalnej policji wyznał CNN, że jeden z policjantów został zabity podczas ataku. „Uzbrojeni mężczyźni w dużej liczbie zaatakowali ze wszystkich stron, nie dając służbie więziennej żadnej możliwości odpowiedzi na atak i obrony”, powiedział Ede Ayuba Ekpeji, zastępca regionalnego inspektora generalnego policji. „W wyniku szturmu na więzienie jeden funkcjonariusz zmarł, inny ranny został zabrany do szpitala”, dodał. „Trzech z uciekających więźniów zostało ponownie aresztowanych”.

Ekpeji stwierdził, że uwolnienie żadnej konkretnej grupy więźniów nie było celem ataku napastników na zakład karny.

Ucieczka z więzienia w Kogi nastąpiła pięć miesięcy po tym, jak prawie 2000 więźniów uwolniło się z więzienia w stanie Imo w południowo-wschodniej Nigerii, po tym jak uzbrojeni mężczyźni wtargnęli do aresztu i użyli materiałów wybuchowych do wysadzenia części więzienia.

O atak, który miał miejsce w kwietniu, policja Nigerii obwiniła grupy secesjonistów z południowo-wschodniego regionu kraju.

Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari uznał wtargnięcie do więzienia w Imo jako „akt terroryzmu”, ale nie skomentował jeszcze ostatniego ataku na więzienie w Kogi.

Nigeria zmaga się z jednym z najgorszych kryzysów bezpieczeństwa w ostatnich latach, nasilają się rebelie, konflikty separatystyczne, rozboje i porwania dla okupu.


Źródło: https://en.hespress.com/26454-gunmen-storm-nigerian-jail-to-break-out-mo...

 

Autor: 
Nimi Princewill Osoba tłumacząca: Aleksandra Stawiarz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama