Akcje Robinhood rosną w wyniku szaleńczego handlu

Reklama

czw., 08/05/2021 - 20:49 -- MagdalenaL

Akcje platformy handlowej Robinhood wzrosły, w obliczu spekulacji, że firma może doświadczać tego samego szalonego handlu, który otaczał sprzedawcę gier wideo Gamestop.

Akcje wzrosły w środę aż o 82 proc., a handel został kilkakrotnie wstrzymany z powodu gwałtownych wahań cen. Wynika to z dosyć kiepskiego debiutu giełdowego firmy, który jest popularny wśród młodych inwestorów, lecz kontrowersyjny. Niektórzy ważniejsi inwestorzy unikają współpracy z firmą, ponieważ jest ona zbyt ryzykowna. Handel bez prowizji w Robinhood okazał się niezwykle popularny wśród amatorskich traderów podczas lockdownu, a od stycznia liczba posiadaczy kont podwoiła się do 31 mln.

Jednak w zeszły piątek firma spotkała się z pewnym rozczarowaniem, gdy jej akcje spadły w pierwszym dniu handlu, tym samym kończąc dzień na poziomie około 36 dolarów. Jednak w środę akcje wzrosły aż o 85 dolarów, po czym znowu spadły. Oznaczało to, że w niektórych momentach Robinhood była warta więcej niż inne znane firmy blue chipowe, takie jak Kraft Heinz i Ford.

Jak uważają analitycy, jednym z powodów jest to, że zgodnie z misją „demokratyzacji finansów” firma oddała około jedną trzecią swoich akcji w ręce zwykłych inwestorów detalicznych – co jest niezwykłym posunięciem mającym miejsce na Wall Street.

Teraz wydaje się, że szalony handel prowadzony przez tych inwestorów podnosi cenę. Przypomina to sprawę Gamestop z marca, w której użytkownicy platformy mediów społecznościowych Reddit kupowali udziały w sklepie z grami, aby później podnieść cenę.

Według firmy badawczej SwaggyStocks, Robinhood była zdecydowanie najczęściej wymienianą akcją w ciągu ostatnich 24 godzin na WallStreetBets, w porównaniu z wątkiem Reddit w firmie Gamestop. Według Vanda Research, w tym samym czasie handel detaliczny akcji Robinhood wzrósł we wtorek dziesięciokrotnie.

Dan Ives, analityk z Wedbush Securities, powiedział BBC: To pokazuje w tej chwili ogromne detaliczne zainteresowanie tą marką i jest zaskakującym posunięciem dla Robinhooda, która przypomina inwestorom o fenomenie „akcji memów”.

Poprawić nastroje pomogło również wotum zaufania dla Robinhooda, wykonane przez gwiazdę oraz zbieraczkę akcji, Cathie Wood, która kieruje firmą zarządzającą aktywami Ark Invest. Firma zwiększyła we wtorek swoje udziały w Robinhood o 89 622 akcje, a akcje stanowią obecnie około 1 proc. jej portfolio.

Doszło do tego po tym, jak wielu inwestorów instytucjonalnych odrzuciło pierwszą ofertę publiczną Robinhooda z obawy, że może stanąć w obliczu represji regulacyjnej.

Platforma spotkała się z krytyką za wystawianie amatorów w ryzykownych towarach, takich jak akcje memów i kryptowaluty.

W czerwcu amerykański organ regulacyjny nałożył na nią grzywnę w wysokości 70 mln dolarów, która stwierdziła, że zaszkodziła tysiącom konsumentów poprzez „fałszywą i wprowadzającą w błąd” komunikację.

Autor: 
BBC tłum. Natalia Stawicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama