Co najmniej 25 osób zginęło w najcięższych opadach deszczu w chińskiej prowincji od 1000 lat

Reklama

śr., 07/21/2021 - 20:40 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: Pxhere

Co najmniej 25 osób zginęło w dotkniętej powodzią centralnej prowincji Chin Henan, kilkanaście zginęło w metrze w stolicy. Synoptycy mówią, że to największe opady od 1000 lat.

Około 100 tys. osób zostało ewakuowanych w Zhengzhou, stolicy regionu, gdzie transport kolejowy i drogowy został zakłócony, tysiące żołnierzy rozpoczęło akcję ratunkową w prowincji. Woda dotarła do mojej klatki piersiowej. Byłem naprawdę przerażony, ale najbardziej przerażająca była nie woda, ale malejący dopływ powietrza w wagonie - napisał jeden z ocalałych w mediach społecznościowych. Deszcz zatrzymał połączenia autobusowe w 12-milionowym mieście położonym około 650 km na południowy zachód od Pekinu, powiedział mieszkaniec o nazwisku Guo, który musiał spędzić noc w swoim biurze. Dlatego wiele osób korzystało z metra i doszło do tragedii – powiedział Guo Reutersowi.

Co najmniej 25 osób zginęło w ulewnych deszczach, które smagały prowincję od zeszłego weekendu, a siedmiu zaginęło, poinformowali w środę urzędnicy na konferencji prasowej. Media podały, że wśród zaginionych znalazło się czterech mieszkańców miasta Gongyi, położonego nad brzegiem Rzeki Żółtej, tak jak Zhengzhou. Przewiduje się, że w Henan w ciągu najbliższych trzech dni będzie więcej deszczu, a Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wysłała ponad 5,7 tys. żołnierzy i personelu do pomocy w poszukiwaniach.

Od soboty do wtorku w Zhengzhou spadło 617,1 mm deszczu, prawie równowartość średniej rocznej sumy opadów, która wynosi 640,8 mm. Trzy dni deszczu odpowiadały poziomowi obserwowanemu tylko „raz na tysiąc lat”, powiedzieli meteorolodzy. Podobnie jak ostatnie fale upałów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz ekstremalne powodzie w Europie Zachodniej, opady w Chinach były prawie na pewno związane z globalnym ociepleniem, powiedzieli naukowcy Reutersowi. Takie ekstremalne zjawiska pogodowe prawdopodobnie staną się częstsze w przyszłości – powiedział Johnny Chan, profesor nauk o atmosferze na City University of Hong Kong. Potrzebne jest, aby rządy opracowały strategie przystosowania się do takich zmian – dodał.

Wiele usług kolejowych zostało zawieszonych w Henan, głównym węźle logistycznym o populacji około 100 mln ludzi. Autostrady również zostały zamknięte, a loty opóźnione lub odwołane. W środę media poinformowały, że skończyły się zapasy żywności i wody dla setek pasażerów, którzy utknęli w pociągu, który zatrzymał się tuż za granicami miasta Zhengzhou dwa dni wcześniej. Drogi zostały poważnie zalane w kilkunastu miastach prowincji.

Wysiłki na rzecz zapobiegania powodziom stały się bardzo trudne – powiedział prezydent Xi Jinping w oświadczeniu wyemitowanym przez telewizję państwową.

Lokalne władze poinformowały, że opady spowodowały 20-metrowe przerwanie zapory Yihetan w mieście Luoyang na zachód od Zhengzhou i że tama „może w każdej chwili zawalić się”. W samym Zhengzhou, gdzie ewakuowano około 100 tys. osób, zbiornik Guojiazui został naruszony, ale tama jeszcze nie uległa awarii.

Mnóstwo chińskich firm, ubezpieczycieli i bank wspierany przez państwo poinformowało, że zaoferowało samorządom lokalnym w Henan darowizny i pomoc w nagłych wypadkach w wysokości 1,935 mld juanów (299 mln dolarów). Tajwańska firma Foxconn, która prowadzi fabrykę w Zhengzhou montującą iPhone dla Apple, twierdzi, że fabryka nie jest zagrożona zalaniem. Największy chiński producent samochodów SAIC Motor ostrzegł o krótkoterminowym wpływie na logistykę w swoim zakładzie w mieście, podczas gdy japoński Nissan poinformował, że produkcja w jego fabryce została wstrzymana. Szkoły i szpitale zostały zamknięte, a ludziom, którym nie udało się wrócić do domów w wyniku powodzi musieli się schronić w bibliotekach, kinach i muzeach.

Po tym, jak pierwszy szpital w Zhengzhou, największy w mieście prowincji, gdzie jest  ponad 7 tys. łóżek, utracił zasilanie, urzędnicy chcieli jak najszybciej przetransportować 600 pacjentów w ciężkim stanie.

Sąsiednia prowincja Hebei ogłosiła alarm burzowy dla niektórych miast, w tym stolicy Shijiazhuang, ostrzegając o umiarkowanych lub ulewnych deszczach od środy.

Autor: 
Ryan Woo, Stella Qiu tłum. Dominik Kaługa
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama