Płoną katolickie kościoły rdzennych Kanadyjczyków

Reklama

czw., 06/24/2021 - 23:40 -- MagdalenaL

Kościoły katolickie, które zostały zbudowane na rdzennej ziemi w Kanadzie, zostały spalone. Sytuacja wygląda co najmniej podejrzanie.

21 czerwca o wczesnej porze, spłonęły dwa stuletnie kościoły katolickie. Zostały zbudowane na rdzennej ziemi w Kanadzie. Płomienie zostały dostrzeżone przez patrolującego funkcjonariusza RCMP z Penticton, który zauważył, że ogień pochodzi z kościoła Najświętszego Serca na Green Mountain Road. Zanim oficer przybył na miejsce, kościół pochłonęły płomienie.

Niedługo potem, o 3:10 nad ranem Oliver RCMP został powiadomiony, że pali się również kościół św. Grzegorza na Nk’mip Road. Oba budynki doszczętnie spłonęły.

Według szefa Grega Gabriela z Penticton Indian Band, Kościół Najświętszego Serca został bardzo szybko zniszczony: „Był to bardzo stary kościół i nie zajęło to dużo czasu, żeby całkowicie się spłonął”.

Przed wybuchnięciem pożarów, na miejscu kościołów odkryto 215 szczątków dzieci rdzennego pochodzenia. Niegdyś znajdowała się tam szkoła katolicka. W związku z tym odkryciem rząd kanadyjski zaoferował rdzennym mieszkańcom przeprosiny, ale Kościół katolicki, który był częścią tego strasznego incydentu, tego nie zrobił.

Pomimo wezwań do Watykanu, członkowie Kościoła mówili tylko o smutku, jaki odczuwają z powodu tego incydentu, jednak nie padło słowo “przepraszam”. W związku z tym niektórzy podejrzewają, że to może być główny powód podpaleń.

Niemniej jednak sierżant Jason Bayda, oficer ds. relacji z mediami w Penticton South Okanagan RCMP, powiedział, że władze nie spekulują na temat motywu:

“Jeśli nasze dochodzenia uznają te pożary za podpalenie, RCMP przyjrzy się wszystkim możliwym motywom i pozwoli faktom i dowodom kierować naszymi działaniami dochodzeniowymi. Jesteśmy wrażliwi na ostatnie wydarzenia, ale nie będziemy wyciągać pochopnych wniosków”.

W reakcji na incydent ksiądz Thomas Kakkaniyil- odpowiedzialny za kościół św. Grzegorza, powiedział, że kościół został spalony na pierwszej mszy po roku przerwy, z powodu COVID-19. Kakkaniyil był również pewny, że ataki na kościoły, nie nastąpiły ze strony społeczności.

W Vancouver Sun ksiądz powiedział: „Według mnie, ktoś spoza naszej społeczności wywołał pożary”.

 

Autor: 
tłum. Wiktoria Gwizdała
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama