Japonia proponuje 4 dniowy system pracy

Reklama

czw., 06/24/2021 - 23:25 -- MagdalenaL

Rząd japoński zalecił firmom przyznanie pracownikom większej ilości wolnego czasu oraz radykalną zmianę godzin pracy, aby poprawić równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Zalecenia były częścią corocznych wytycznych polityki gospodarczej rządu japońskiego, które zostały sfinalizowane w zeszłym tygodniu przez gabinet premiera Yoshihide Sugi. Przywódcy mają nadzieję przekonać menedżerów, aby pozwolili pracownikom na większą elastyczność w ich harmonogramie pracy.

Przede wszystkim, rząd zaproponował czterodniowy tydzień pracy zamiast zwykłych pięciu. A do tego elastyczne godziny pracy, pracą zdalną i lepszymi wzajemnymi stosunkami, które mają być korzystne dla pracowników.

W zarysie kampanii, cytowanym przez DW, rząd zaproponował, że czterodniowy tydzień pracy może być łatwiejszy do opanowania dla pracowników, którzy próbują założyć rodzinę lub opiekować się starszymi krewnymi. Rząd nie chce, by ludzie rezygnowali z pracy z powyższych powodów.

Dodatkowy dzień wolny od pracy może nawet zachęcić ludzi do osiągania dodatkowych kwalifikacji edukacyjnych lub podjęcia dodatkowych prac. Chociaż rząd ma nadzieję, że pracownicy będą mieć więcej czasu na wyjścia i tym samym- będą bardziej skłonni wydawać pieniądze, co z kolei pobudzi gospodarkę Japonii.

Przywódcy sugerują, że czterodniowy tydzień pracy może również zapewnić większą liczbę urodzeń, ponieważ młodzi będą mieć więcej czasu na spotykanie się z partnerem i założenie rodziny.

Takie propozycje pojawiły się po pandemii koronawirusa, która skłoniła wiele firm do zmiany sposobu pracy. Niektórzy pracownicy nie mają innego wyboru, jak pracować z domu. Mówi się, że zdalny tryb pracy może wciąż obowiązywać po zakończeniu globalnego kryzysu zdrowotnego.

Martin Schulz, główny ekonomista działu Global Market Intelligence Unit, firmy Fujitsu itd., powiedział DW, że rząd jest „nastawiony, aby ta zmiana zakorzeniła się w japońskich firmach”.

Schulz kontynuował:

„Podczas pandemii, firmy przestawiły się na nowe sposoby działania i odnotowują stopniowy wzrost wydajności. Szefowie wymagają, aby ich pracownicy pracowali z domu lub zdalnie, w biurach satelitarnych lub w okolicy swoich klientów, co dla wielu jest znacznie wygodniejsze i bardziej efektywne”.

Mężczyzna zwrócił uwagę, że pracownicy udowodnili podczas pandemii, że „nie muszą fizycznie przebywać w biurze przez pięć dni w tygodniu i do późnych godzin nocnych, aby zachować produktywność”, ale zauważył, że wraz z końcem kryzysu istnieje ryzyko, że firmy „Wrócą do starego sposobu robienia rzeczy i będą nalegać, aby cały personel przychodził do biura przez cały dzień, każdego dnia”. Zaznaczył, że firmy, które nie popełnią tego błędu, uzyskają korzystne wyniki.

Chociaż wielu pracowników jest zainteresowanych pomysłem skrócenia tygodnia pracy, mówi się, że martwią się efektami domina, a w tym obniżkami płac i oskarżeniami, że nie są w pełni zaangażowani w swoją pracę.

Autor: 
tłum. Wiktoria Gwizdała
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama