Panda wielka rodzi bliźnięta w tokijskim zoo Ueno

Reklama

czw., 06/24/2021 - 01:58 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Pixabay

Panda wielka urodziła bliźnięta w japońskim zoo.

Tokijskie zoo Ueno ogłosiło, że Shin Shin urodziła młode w środę. To pierwsze od czterech lat narodziny pandy w tym miejscu.

Płeć młodych nie została jeszcze ujawniona.

Bardzo trudno o rozmnażanie pand wielkich zarówno na wolności, jak i w niewoli. Pozostało tylko kilka tysięcy z tego gatunku, a ekolodzy klasyfikują je jako podatne na zranienie.

Dyrektor zoo w Ueno, Yutaka Fukuda, powiedział, że po raz pierwszy urodziły się tam bliźnięta pandy.

„Kiedy dostałem wiadomość, że urodziło się drugie dziecko, nie mogłem powstrzymać się od krzyku”, powiedział dziennikarzom.

Pandy wielkie rzadko opiekują się dwoma młodymi jednocześnie, dlatego zoo postanowiło umieścić jedno ze zwierząt w inkubatorze.

„Będziemy upewniać się, że matka będzie karmić jedno z nich, podczas gdy drugie będziemy trzymać w inkubatorze”, powiedział rzecznik zoo, Naoya Ohashi.

Młode zostaną zamienione, aby mogły „doświadczyć naturalnego karmienia”, dodał.

Pracownicy zoo podejrzewali, że 15-letnia Shin Shin może być w ciąży po tym, gdy w marcu miała kontakt ze swoim partnerem Ri Ri. Ciąża została potwierdzona kilka tygodni temu.

Wiadomość o potencjalnej ciąży spowodowała chwilowy wzrost cen akcji sieci restauracji w pobliżu zoo. Pandy odgrywają potężną rolę w japońskiej gospodarce turystycznej, a ceny akcji rosną, ponieważ możliwość większej liczby odwiedzających zoo zachęca inwestorów. 

Zarówno Shin Shin, jak i Ri Ri pochodzą z Chin i w 2017 roku urodziło im się dziecko o imieniu Xiang Xiang. Kolejne młode przyszło na świat w 2012 roku – była to pierwsza panda urodzoną w tym zoo w ciągu 24 lat – ale zmarła po zaledwie sześciu dniach.

Autor: 
tłum. Alicja Haupka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama