Litwa chce postawić mur na granicy z Białorusią

Reklama

ndz., 06/20/2021 - 12:20 -- MagdalenaL

Według Minister Spraw Wewnętrznych Litwy Agne Bilotaite ostatni wzrost nielegalnych imigrantów skłonił do odgrodzenia się od Białorusi. Koszt jednego kilometra muru  wynieść około 30 tys. euro. Rzeczniczka prasowa dodała, że są różne opcje, ponieważ ogrodzenie może być podwójne, z drutem kolczastym i z alarmem, ale wtedy koszt operacji wzrośnie. Granica Litwy z Białorusią ma prawie 700 km, ale na ponad 90 km granica przechodzi przez zbiorniki wodne i nie jest możliwe postawienie tam blokady. Na około 80 km postawiono mur już kilka lat temu. Łącznie mur ma kosztować około 15 milionów euro.

W pierwszym półroczu tego roku nielegalnie przez granicę dostało się około 400 osób, to 5 razy więcej niż przez cały poprzedni rok. Przez linie graniczną nie przedostają się tylko Białorusini, ale też Irakijczycy, którzy mogą legalnie dolecieć do Mińska z Bagdadu lub Stambułu.

Litewskie służby specjalne sądzą, że to celowe działania Białorusi, aby przez granicę nielegalnie przekroczyły osoby związane z reżimem Aleksandra Łukaszenki, uważają również, że do Litwy przedostają się terroryści.

Autor: 
Dominik Kaługa
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama