Amerykańscy księża chcą odmówić udzielania Komunii Bidenowi

Reklama

ndz., 06/20/2021 - 00:41 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: „Amerykańscy księża chcą odmówić udzielania Komunii Bidenowi ze względu na jego stanowisko w kwestiach aborcyjnych"

Istnieje możliwość, że w przyszłości podczas nabożeństw będzie można odmówić udzielenia Komunii amerykańskiemu prezydentowi Joe Bidenowi. Na konferencji amerykańscy biskupi opowiedzieli się przeważającą większością głosów za dokumentem, który mógłby doprowadzić do „ukarania” katolickich polityków, takich jak Biden, którzy popierają prawo aborcyjne.

Dużej części księży przeszkadza fakt, że Biden broni prawa do aborcji, jednocześnie uczęszczając regularnie na mszę. Dlatego uważają, że prezydent nie ma prawa do otrzymywania Komunii, ważnego elementu katolickiego nauczania, w trakcie którego przyjmuje się hostię.

Od czasu inauguracji Bidena, jedynego katolickiego prezydenta w historii Ameryki po Johnie F. Kennedym, biskupi debatowali, jak sobie z nim poradzić. Są duchowni, którzy w związku z tym chcieli sporządzić „naukowy dokument”, aby dać księżom jasność co do postępowania z politykami wyznania katolickiego, którzy postępują wbrew nauce Kościoła.

Konsekwencje nadal nieznane

Przeciwnicy takiej kary obawiają się, że zwiększy ona podziały polityczne w Stanach Zjednoczonych. Biskup w San Diego ostrzega przed „uzbrajaniem” Eucharystii. Watykan zawezwał również do powściągliwości, aby uniknąć tworzenia podziałów w Kościele.

Pomimo tego 165 biskupów głosowało za zatwierdzeniem kontrowersyjnego dokumentu. 55 osób opowiedziało się przeciw, a sześć wstrzymało się od głosu.

Jednak nadal nie jest jasne, czy w przyszłości Bidenowi odmówi się przyjęcia komunii. Specjalna komisja zbada najpierw, jakie konsekwencje może pociągać za sobą ten dokument, częściowo dlatego, że jest on sprzeczny z prośbami Watykanu. Ponadto każdy biskup może interpretować dokument we własnym zakresie.

Papierowa decyzja

Holenderski profesor historii Kościoła Paul van Geest uważa, że decyzja nie zostanie wprowadzona w życie. W NOS Radio 1 Jornaal powiedział, że najważniejszy amerykański kardynał Blase Cupich oświadczył już, iż nie rozumie tej decyzji. Według Van Geesta kardynał uważa za nierozsądne, by wydawać ten zakaz w okresie po pandemii koronawirusa, kiedy próbuje się sprowadzić ludzi z powrotem do kościoła.

Van Geest za interesujące uważa również odrzucenie decyzji przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary w Rzymie. Kardynał Ladaria Ferrer aprobuje dyskusję na ten temat, ale nie zgadza się z decyzją. W dodatku, jak twierdzi Van Geest, księża z własnej parafii Bidena w Waszyngtonie już zapowiedzieli, że zignorują tę decyzję. „Więc jeśli Biden pójdzie do Komunii w swojej parafii, nie spotka się z odmową”.

Autor: 
tłum. Agata Furmanek
Polub Plportal.pl:

Reklama