IKEA i Lenovo wśród przedsiębiorstw, których produkty zablokował Kanał Sueski

Reklama

ndz., 06/20/2021 - 00:38 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Mahmoud Khaled/Stringer/Getty Images

Ever Given nie ruszył się po tym jak zwolniono go w Kanale Sueskim. Rząd Egiptu skonfiskował ten statek na czas miesięcy, ponieważ oczekuje rekompensaty w wysokości 900 milionów dolarów według CNN.

Statek wylądował na nagłówkach magazynów w marcu, gdy tkwił w kanale przez sześć dni, tym samym blokując drogę setkom innych statków. Władze Kanału Sueskiego zażądały rekompensaty w wysokości 916 milionów dolarów od właściciela statku, Shoei Kisen Kaisha lub Evergreen za straty i szkody wyrządzone w tamtym czasie.

Ever Given został skonfiskowany z tysiącami kontenerów zawierających produkty firm takich jak IKEA, Lenovo i innych mniejszych przedsiębiorstw, np. Pearson 1860 tworzący rowery w Wielkiej Brytanii.

Dyrektor Will Pearson twierdzi, że jego firma ma produkty o wartości 100 000 dolarów na statku i że trudno o komunikację w tej sprawie: „Wygląda na to, że wina ciągle jest zrzucana na kogoś innego i mają miejsce kłótnie o ubezpieczenie między właścicielami statków, Evergreen i władzami Kanału Sueskiego”.

Kiedy zostanie zawarte porozumienie, firmy te może będą musiały częściowo zapłacić.

Zasada z morskiego prawa, nazwana „generalna średnia” mówi, że wszystkie zaangażowane strony dzielą koszty straty. Niektóre kancelarie prawne szacują, że całkowita wartość produktów na pokładzie Ever Given wynosi między 600 a 700 milionów dolarów.

Władze Kanału Sueskiego nie odpowiedziały na prośbę o komentarz w tej sprawie. Shoei Kisen Kaisha także odmówił komentarza.

Autor: 
Euni Han / tłum. Alicja Haupka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama