Miasteczko w Chorwacji sprzedaje domy za 16 centów, aby przyciągnąć nowych mieszkańców

Reklama

ndz., 06/20/2021 - 00:28 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Reuters / Dom w mieście Legrad w Chorwacji.

  • Chorwackie miasto z liczbą 2 241 mieszkańców sprzedaje domy za 16 centów, aby zwiększyć populację.
  • Władze miasta Legrad oferują także 3 979 dolarów, aby pomóc kupcom w renowacji domu.
  • Kupujący muszą mieć mniej niż 40 lat, muszą być wypłacalni i mieszkać tam przez co najmniej 15 lat.

Małe miasteczko w północnej Chorwacji sprzedaje domy za 16 centów (jedną kunę chorwacką, co w przeliczeniu daje około 60 groszy), aby zachęcić ludzi do zamieszkania tam.

Reuters donosi, że Legrad z populacją o niecałej liczbie 2 250 osób został dotknięty wyludnieniem w ostatnim stuleciu, mimo że miasteczko było kiedyś drugim najbardziej zaludnionym miejscem w Chorwacji. 

W rozmowie z Reuters, burmistrz miasteczka, Ivan Sabolic, podzielił się motywacjami władz w związku z przywróceniem świetności Legradu: „Zmieniliśmy się w miasto graniczne z ograniczonymi możliwościami transportu do innych miejsc. Od tego czasu populacja zaczęła stopniowo maleć”.

Domy w tej ofercie wymagają remontu, jednak Sabolic potwierdził w rozmowie z Insider, że program ten obejmuje 17 nieruchomości i uwzględniono w nim do 3 979 dolarów (25 000 kun, co daje ponad 15 000 złotych) na potencjalne renowacje. Aktualnie w ofercie na sprzedaż widnieje jeden dom i jedna działka budowlana.

Sabolic oznajmił także, że nowi mieszkańcy mogą się spodziewać zatrudnienia w usługach gastronomicznych i w przemysłach związanych z obróbką materiałów.

Jednak istnieją pewne warunki. Potencjalni kupujący muszą mieć mniej niż 40 lat, muszą być wypłacalni i zobowiązać się do mieszkania w tym miasteczku przez co najmniej 15 lat. Sabolic wspomniał też, że „przynajmniej jeden małżonek” musi mieć „ukończoną szkołę średnią i mieć trzy lata doświadczenia na rynku pracy”, aby zostać rozważonym jako kupiec.

Dla niektórych mieszkańców takie zobowiązania są dobrą wymianą za otrzymanie domu. Danijel Haemnicar, młody mieszkaniec, który niedawno wziął udział w tym programie ze swoją rodziną, powiedział Reuters: „W dokumentach jest napisane, że trzeba tu mieszkać minimum 15 lat, ale nie jest to żaden problem. Mamy wybudowany dom i nie planujemy się przeprowadzać ani sprzedawać tego domu”.

Rynek nieruchomości w mieście Legrad prezentuje kontrast w porównaniu z wartościami domów w USA. The Associated Press donosi, że rynek nieruchomości w Ameryce doświadcza wzrostu popytu i ceny domów są coraz wyższe, a na obecną chwilę około 50% domów sprzedaje się za cenę wyższą niż cena katalogowa.

Sabolic poinformował Insider, że doświadczyli dużego „zainteresowania ze strony ludzi spoza krajów UE”, jednak z powodu złożoności procesu imigracji, nieruchomości nie są aktualnie sprzedawane kandydatom z USA.

Alex Ma z Insidera stwierdziła, że Unia Europejska może niedługo odwołać wszystkie obostrzenia dla podróżujących ze Stanów Zjednoczonych i wznowić możliwość podróży bez ważnych powodów.

Oficjalna decyzja ma się pojawić niedługo, ale zniesienie ograniczeń pozwoliłoby mieszkańcom USA ponownie skorzystać z ofert Chorwacji.

 

 

Autor: 
Armani Syed / tłum. Alicja Haupka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama