Związek Pracowników Oświaty chce zmniejszenia liczby uczniów w klasach

Reklama

pt., 06/18/2021 - 23:18 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Beta/Milan Obradović

Związek Pracowników Oświaty Serbii wystosował dziś internetową petycję w celu zmniejszenia liczby uczniów w klasie. Ogłoszono ją podczas protestu zorganizowanego przez przedstawicieli tego związku przed budynkiem rządu Serbii.

Protest odbył się pod hasłem „Mniej znaczy więcej”, którym nauczyciele chcieli podkreślić, że w klasach z mniejszą liczbą uczniów edukacja jest efektywniejsza. Przewodnicząca Związku, Jasna Janković, przedstawiła jego propozycję, by liczbę uczniów pierwszej i piątej klasy szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy gimnazjum zmniejszyć na 18 do 20 osób. Prośba dotyczy również zmniejszenia liczby uczniów w klasach na peryferyjnych obszarach Serbii, czyli w zdewastowanych gminach, takich jak Brus, Bujanovac i Kuršumlija.

Bojan Jakovljević, profesor Liceum Zawodowego w Brusie, zilustrował niekorzystną sytuację demograficzną informacją, zgodnie z którą 12 lat temu, kiedy zaczynał pracę, szkoła ta liczyła ponad 600 uczniów, a dziś jest ich 369.

Jasna Janković wspomniała, że ​​od 1995 roku Serbia straciła 260 tys. uczniów szkół podstawowych i średnich, ale klasy pozostały pełne.

Nie możemy wpłynąć na politykę demograficzną, ale rozwiązaniem jest zmniejszenie liczby uczniów w klasie, co spowoduje powstanie nowych miejsc pracy i zapewni lepszą jakość kształcenia. Problemem jest jednak to, czego nie ma dla nas, czyli pieniądze – powiedziała Janković i zaprosiła nauczycieli, rodziców i uczniów powyżej 16. roku życia do podpisania petycji, aby ta propozycja mogła wejść do Zgromadzenia Serbii. Przedstawiciele Związku Pracowników Oświaty Serbii zapowiedzieli nowy, bardziej masowy protest na 31 sierpnia.

Autor: 
V.A. / tłum. Anna Stosio
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama