Czas upływa za szybko? Psycholog tłumaczy w jaki sposób można go spowolnić.

Reklama

pt., 06/18/2021 - 10:11 -- MagdalenaL

                                                    Zdjęcie: sciencealert.com

 

Czasami wydaje się jakby życie umykało przez palce. Będąc dziećmi czas szedł wolnym krokiem podczas niekończących się podróży samochodem i letnimi wakacjami, które zdawały się trwać wieki.

Ale jak jesteśmy dorośli czas wydaje się przyspieszać w zastraszającym tempie a wigilia i urodziny nadchodzą coraz szybciej każdego roku.

Być może tak nie musi być. Doświadczenie czasu jest elastyczne – w niektórych sytuacjach wydaje się jakby przyspieszał a w innych spowalniał.

Stany kiedy wydaje się jakby czas w niesamowitym stopniu spowolnił są spowodowane substancjami psychoaktywnymi, są w sytuacjach traumatycznych lub u sportowców, którzy są „w transie”. 

Zatem może zrozumienie procesów psychologicznych u podłoża naszego doświadczenia i odczuwania czasu pomoże nam również nieco czas spowolnić.

W książce Making Time jest sugerowany szereg podstawowych „praw” czasu psychologicznego, który doświadczany jest przez większość ludzi. Jednym z nich jest to, że czas wydaje się przyspieszać wraz z wiekiem. Kolejnym z nich jest to, że czas zdaje się spowalniać kiedy znajdujemy się w nowym środowisku i przeżywamy nowe doświadczenia.

Przyczyną leżącą w tych prawach jest związek między naszym odczuwaniem czasu i ilością informacji (np. percepcja , odczuwanie myśli). Im więcej informacji dociera do umysłu, tym czas wydaje się wolniejszy.

To po części wyjaśnia dlaczego czas upływa u dzieci tak wolno i przyspiesza z wiekiem.

Dla dzieci świat jest fascynujący, pełny nowych doświadczeń i świeżych wrażeń. Wraz z wiekiem, doświadczamy coraz mniej nowych rzeczy i świat dookoła wydaje się coraz bardziej znany.

Stajemy się znieczuleni na doświadczenia, a to oznacza że przetwarzamy mniej informacji, a czas przyspiesza. Kolejnym czynnikiem może być aspekt “proporcjonalności” – im starsi jesteśmy, tym każdy etap w życiu zawiera w sobie mniejsze części naszego życia, które tworzą całość.

Wynika z tego, że nasze odczuwanie czasu powinno się zwiększyć w nieznanym środowisku ponieważ wtedy umysł przetwarza więcej informacji niż zwykle. Kiedy wyjeżdża się za granicę jest się też bardziej wyczulonym na środowisko niż zwykle. Wszystko jest nieznane i nowe, więc zwraca się na to większą uwagę oraz przyjmuje więcej informacji.

Podobnie dzieje się, gdy spędzasz dzień podczas kursu ucząc się nowych rzeczy z grupą nieznanych ci osób. Wydaje się, jakby czas płynął wolniej niż gdybyś został w domu i pogrążył się w rutynie.

Wszystko to prowadzi do dwóch sugestii w kwestii poszerzenia percepcji odczuwania czasu.

Po pierwsze, skoro zaznajomienie się sprawia, że czas płynie szybciej, możemy go spowolnić poprzez przeżywanie tak wielu nowych doświadczeń jak to tylko możliwe.

Podróże w nowe miejsca, rzucanie sobie nowych wyzwań, poznawanie nowych ludzi, przyswajanie nowych informacji, hobby , umiejętności, i tak dalej. W ten sposób zwiększamy ilość informacji, które przetwarza umysł i rozszerza nasze odczucia upływu czasu.

Po drugie, i co najważniejsze możemy spowolnić czas poprzez podjęcie wysiłku, aby być bardziej „świadomym” naszych doświadczeń.

Uważność oznacza oddanie całej uwagi doświadczeniu – temu co widzimy, czujemy, smakujemy, wąchamy, słyszymy – a nie tylko myślom.

 

Chwila obecna

Oznacza to życie przez pryzmat naszych zmysłów i doświadczenia aniżeli tylko przez umysł. To inne podejście by uniknąć rutyny – i przydarza się nie przez szukanie nowych doświadczeń ale zmianę nastawienia do nich.

Kiedy zajmujesz się obowiązkami, takimi jak koszenie trawy lub mycie naczyń, nie słuchaj muzyki w słuchawkach i nie bujaj w obłokach. Skup uwagę na przedmioty i zjawiska cię otaczające.

Odkryjesz , że te obowiązki stają się przyjemniejsze. Ta czujność i otwartość wobec doświadczeń sprawia, że czas się wydłuża, ponieważ czujność pozwala na przedostanie się większej ilości informacji.

Od teraz nie musimy uważać czasu za swojego wroga. W pewnym stopniu możemy zrozumieć i kontrolować nasze odczucia upływającego czasu.

Wielu z nas, by żyć jak najdłużej to możliwe, zdrowo się odżywia oraz ćwiczy, i to jest rozsądne. Ale to możliwe by wydłużyć czas w naszym życiu w inny sposób – poprzez zmianę naszego odczuwania czasu

Autor: 
sciencealert.com , tłumaczenie: Sonia Berezińska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama