Serbia będzie subwencjonowała panele słoneczne

Reklama

pon., 06/14/2021 - 07:38 -- MagdalenaL

Minister Górnictwa i Energetyki Serbii Zorana Mihajlović poinformowała dziś, że procedura uzyskiwania pozwoleń na montaż paneli słonecznych zostanie uproszczona za sprawą nowych ustaw o efektywności energetycznej i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Cały proces zostanie będzie się składał z czterech kroków.

 

„Po wykonaniu projektu samorząd lokalny wyraża zgodę, ponieważ pozwolenie na budowę nie będzie już potrzebne. Po zainstalowaniu systemu podpisywana jest umowa z lokalną dystrybucją, co też jest proste, typowe” – stwierdziła Mihajlović w oświadczeniu. Według niej, ustawa o efektywności energetycznej i racjonalnym użytkowaniu energii oraz ustawa o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii pozwolą gospodarstwom domowym na zmniejszenie zużycia i kosztów energii elektryczne. Będą stanowiły wkład dla zdrowszego środowisko i zwiększą udział energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Dodała, że ​​państwo dofinansuje też montaż paneli słonecznych, a jeśli chodzi o wymianę stolarki i ocieplanie - ​​spodziewa się podpisania pierwszych umów z obywatelami już w sierpniu.

„W naszych gospodarstwach domowych zużywamy o 40 proc. więcej energii niż przeciętne gospodarstwo domowe w Unii Europejskiej. Wymieniając stolarkę i izolację zaoszczędzimy, ponieważ wydamy mniej energii. Spodziewamy się pierwszych umów z mieszkańcami w sierpniu i zobaczymy rezultaty po kolejnym sezonie grzewczym” – powiedziała Mihajlović.

Autor: 
tłum. Anna Stosio
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama