Bardzo drogie domki letniskowe, Fruška Gora również podrożała

Reklama

sob., 06/12/2021 - 21:05 -- MagdalenaL

Nowy Sad zmienia się w plac budowy, co jest widoczne praktycznie we wszystkich częściach miasta.

W wielu lokalizacjach powstają nowe budynki lub trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy, więc można śmiało powiedzieć, że podaż podąża za popytem. Cena metra kwadratowego w nowym budownictwie zależy od wielu czynników i waha się od około 2000 euro w ekskluzywnych lokalizacjach, do około 1200 euro na obrzeżach miasta.

Ci, którzy chcą nabywać korzystniej, decydują się na zakup jeszcze w trakcie budowy mieszkań, bo wtedy metr kwadratowy jest tańszy. Jest więc podaż i popyt, ale, jak mówią sprzedający nieruchomości, od początku roku nie było większych wahań na rynku. Jednak w jednym segmencie odnotowano duży wzrost popytu - coraz więcej osób jest zainteresowanych kupnem domków letniskowych lub działek na Fruškiej Gorze - pisze Dnevnik.

Według słów dyrektora wykonawczego nowosadskiej agencji „Solis nekretnine” Dragana Rabaticia, rynek nieruchomości w Nowym Sadzie jest stabilny, a ceny nie zmieniły się znacząco w tym roku. Zwraca uwagę, że jest większe zapotrzebowanie na domy letniskowe i działki poza miastem, a wpływ na to miała pandemia koronawirusa, zwłaszcza doświadczenia z zeszłego roku, kiedy obowiązywały ostre środki epidemiologiczne.

„Popyt na domki letniskowe i działki, przede wszystkim na Fruškiej Gorze, jest większy niż dotychczas, a ceny zależą od wielu czynników i sięgają około 80 000 euro. Trzeba jednak powiedzieć, że popyt i podaż to coś zupełnie innego. Zainteresowanych kupnem jest więcej niż się sprzedaje. Powód jest dość prosty: są to mało potrzebne metry kwadratowe, w przeciwieństwie do mieszkań, więc chętni wybierają i oglądają więcej niż kupują", mówi Rabatić.

Wskazując na to, że mieszkania w nowym budownictwie są licznie poszukiwane, Rabatić zwraca uwagę, że zgodnie z tym oferta jest taka, że wiele mieszkań znajduje się w fazie budowy, a lokalizacje kolejnych są już zaplanowane, więc w ciągu najbliższych 10 lat Nowy Sad ma stać się dużym placem budowy.

„W przypadku nowych mieszkań lokalizacja nie jest już tak istotna jak dawniej. Obecnie miejsca oddalone od centrum miasta są coraz bardziej interesujące dla kupujących, a w mieście powstało już kilka kompleksów o powierzchni od około 10 000 do 20 000 mkw. Budowa przenosi się z centrum na obrzeża, a cena za metr kwadratowy w tych kompleksach zaczyna się od około 1800 euro. Nowe mieszkania w dzielnicach Adice i Telep kosztują około 1250 euro za metr kwadratowy. Dla potencjalnych nabywców interesujący jest też Petrovaradin, gdzie koszt metru kwadratowego zaczyna się od około 1250 euro” - mówi Rabatić.

W odróżnieniu od mieszkań nowo budowanych, lokalizacja jest bardziej istotna dla mieszkań z drugiej ręki; przegrywają one z nowymi, jeśli chodzi o ceny i popyt.

„W mieszkaniach używanych lokalizacja jest wciąż kluczowa, więc mieszkanie w centrum kosztuje więcej niż w innych częściach miasta. Stąd cena metra kwadratowego w centrum zaczyna się od około 1500 euro, a na przedmieściach takich jak Novo Naselje, Stara Detelinara, Satelit, waha się od około 850 do około 1150 euro. Mieszkania używane są sprzedawane głównie przez właścicieli i często ceny mogą podlegać negocjacjom i być niższe od oferowanych na rynku” - powiedział Rabatić.

Autor: 
tłum. Maciej Sidor
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama