Fundacja Olgi Tokarczuk reaguje na prawicową akcję odsyłania książek noblistki

Reklama

pt., 06/11/2021 - 00:17 -- MagdalenaL

Zdjęcie: pixabay

Fundacja Olgi Tokarczuk odpowiedziała na twitterową akcję #OdeslijOldzeKsiazke, która pojawiła się w proteście przeciwko wypowiedzi noblistki na temat Białorusi. Odesłane egzemplarze zostaną przekazane na akcję charytatywną wspierającą osoby LGBT.

Oburzenie części prawicowej opinii publicznej wywołał wywiad, jakiego Olga Tokarczuk udzieliła włoskiemu dziennikowi „Corriere della Sera”. W rozmowie pisarka skrytykowała Unię Europejską za brak reakcji na ostatnie wydarzenia na Białorusi. „Kiedy nasilały się represje reżimu Łukaszenki przeciw manifestantom, nie zrobiono wiele. Teraz, po porwaniu opozycjonisty z samolotu, który zmuszono do wylądowania w Mińsku, cała Europa rzuciła się, by domagać się sprawiedliwości” – powiedziała Tokarczuk. I dodała: „Jest chyba za późno. Bezsilny krzyk Białorusi pozostanie w naszych głowach przez lata”. Tytuł wywiadu brzmi „La Bielorussia come la Polonia: pagano la lentezza dell’Europa”, co można przetłumaczyć jako „Białoruś jak Polska: płaci za opieszałość Europy”.

Część prawicowych komentatorów uznała, że autorka zrównuje Polskę z Białorusią i oskarżyła ją o postawę antypolską. Na Twitterze pojawiła się akcja „OddajOldzeKsiazke, która nawołuje do odsyłania autorce jej książek w geście protestu. Na akcję odpowiedziała Fundacja Olgi Tokarczuk: „W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi akcji odsyłania książek, a także możliwości skorzystania z nich w zamian za wpłatę na rzecz Fundacja Olgi Tokarczuk informujemy, iż wszystkie nadesłane do nas egzemplarze przekażemy w ramach wsparcia na akcję charytatywną na rzecz organizacji walczących o prawa osób LGBT+”.

 

Autor: 
Maria Zaborowska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama