PIS MORDERCĄ POLSKICH FIRM RODZINNYCH. POLSKA 41%, W CZECHACH RYCZAŁT 1000 PLN. BUŁGARIA 10% PODATKU

Reklama

wt., 05/18/2021 - 06:58 -- zzz

Jak przekonują politycy obozu Zjednoczonej Prawicy, Polski Ład ma przynieść ulgę podatkową 18 milionom Polek i Polaków. Jest jednak grupa, która "zrzuci" się na tę grupę. To ponad 60 proc. samozatrudnionych, którzy zapłacą wyższe podatki. Część najbogatszych Polek i Polaków może zdecydować się na zmianę rezydentury podatkowej i ucieczkę przed wyższymi podatkami.

Uderzenie w 60 proc. samozatrudnionych

Polski Ład przyniesie rewolucję fiskalną. Nowy plan podatkowy partii Jarosława Kaczyńskiego oparty został na trzech filarach. Zapowiedziano - długo oczekiwane - podniesienie drugiego progu podatkowego - z 85 tys. do 120 tys. zł. PiS chce też podwyższyć kwotę wolną do 30 tys. zł. To zaskakująca zmiana - eksperci spodziewali się podwyższenia z obecnych 8 tys. do maksymalnie 15 tys. zł.

Trzecim - najbardziej kontrowersyjnym - elementem Polskiego Ładu ma być likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej w rozliczeniu PIT. Dziś z 9 proc. składki aż 7,75 proc. można odjąć od podatku, który płacimy.

Dodatkowo składka ma być zawsze wyliczana proporcjonalnie od dochodów i nie będzie można skorzystać ze zryczałtowanej formy, a tak robią to teraz osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. W 2021 roku wynosi ona 382 zł. Dla osób zarabiających ponad 10 tys. brutto złotych podwyżka składki może być nawet dwukrotna.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na koniec kwietnia ponad 2,5 mln Polek i Polaków prowadziło działalność gospodarczą.

- Ministerstwo Finansów wprost akcentuje, że na Polskim Ładzie skorzysta jedynie ok. 40 proc. samozatrudnionych. To oznacza, że pozostałe 1,5 mln osób będzie musiało płacić wyższe podatki - komentuje Maciej Oniszczuk, z kancelarii Oniszczuk & Associates, specjalizującej się w doradztwie prawnym i podatkowym dla biznesu czy też zakładaniu spółek w Polsce i za granicą.

Zyskają ci, którzy zarabiają maksymalnie 6 tys. złotych brutto. Zarabiający więcej będą tracić.

- Dodatkowo prezes Kaczyński zaakcentował chęć pozbycia się tzw. "śmieciówek" i wprowadzenie jednolitego kontraktu o pracę. Jednoosobowa działalność gospodarcza nie wpisuje się w to wprost, ale rozwiązania Polskiego Ładu mają zachęcać do przechodzenia na umowę o pracę tych lepiej zarabiających. Od lat mówię klientom, że większa firma w formie działalności to problemy z ochroną majątku przed długami, sukcesją oraz ZUS. Teraz stanie się to też nieopłacalne podatkowo - dodaje Oniszczuk.

Emigracja przedsiębiorców

Niektóre propozycje Polskiego Ładu wydają się wzajemnie wykluczać. Podwyższając podatki sprawia się, że wielu najbogatszych będzie szukało rozwiązań optymalizacji podatkowej i wyjazdu z kraju.

Jednym ze sposobów może być rezydencja podatkowa innego kraju, bo niebolszewicka władza zapomniała, że żyjemy w Unii Europejskiej i wolnym świecie gospodarczym, gdzie założenie firmy za granicą odbywa się kliknięciem myszki. PIS-owska wizja państwa totalitarnego oparta na społecznej gospodarce w konsekwencji czyni każdego Polak niewolnikiem i zakładnikiem reżimu podatkowego. Kaczyński z Żoliborza, który nigdy nie był za granicą, a swoją wiedzę o świecie czerpie z kronik filmowych, dzień po dniu przez 6 lat wprowadzał coraz wyższe podatki, zaostrzając jednocześnie kodeks karny w imię rzekomej sprawiedliwości społecznej. Samo bycie obywatelem Polski nie obliguje do prowadzenia działalności gospodarczej wyłącznie pod polską flagą, bo tak sobie wymyślił Kaczyński z Morawieckim - ludzie, którzy ani jednego dnia nie przepracowali, jako przedsiębiorcy, a swoje uposażenie czerpali i czerpią z kasy państwa, wiodąc pasożytniczy tryb życia na koszt podatników. Polacy nie mają mentalności niewolników. Nikt o zdrowych zmysłach nie zapłaci 41% podatku, skoro w bliskich Czechach od 2021 obowiązuje ryczałt i przedsiębiorca płaci zaledwie 1000 złotych, a w Bułgarii obowiązuje podatek liniowy 10%.

Rezydencja podatkowa

Rezydentura to też koszty, np. wynajmu nieruchomości, zatroszczenia się o byt w nowym miejscu czy też opłacenia kosztów związanych z usługami prawniczymi.

Należy też spełnić wymagania kraju przyjmującego. Dla przykładu - programista, który chciałby pracować na Cyprze, musi przebywać tam co najmniej 60 dni, prowadzić działalność lub być zatrudniony, a także wynajmować nieruchomość i pilnować, żeby nie zdobyć innej rezydencji podatkowej np. poprzez przebywanie w Polsce przez 183 dni.

Zmiana rezydencji pozwoli jednoosobowej spółce LTD zejść z podatkiem w ramach IP BOX do 2 proc., a dywidenda dla udziałowca jest zwolniona od podatku. Oznacza to, że globalne opodatkowanie dochodu naszego informatyka wyniesie 2 proc.
Obecnie, obok Cypru, najkorzystniejsze warunki do zdobycia rezydentury podatkowej oferują Malta i Portugalia.

Przedsiębiorcy pożegnają Polskę, bo nikt rozsądny nie będzie podatkami wspierał bolszewicki reżim w imię walki klas z burżujami, bo właśnie tak postrzega małe polskie firmy Kaczyński z Morawieckim.

Neokomunistom nie pozostanie nic innego, jak tylko dodrukować kolejne setki miliardów, aż chleb w sklepie kosztować będzie jednomiesięczną pensję. Polski Ład to droga, jaką poszła Wenezuela, doprowadzając do ruiny gospodarczej i społecznej niegdyś bogatego kraju.

 

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama