Chiny wzywają USA do odegrania konstruktywnej roli w dyplomacji na rzecz Strefy Gazy

Reklama

pon., 05/17/2021 - 23:53 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Christian Lue / Unsplash

PEKIN - W poniedziałek Chiny ponowiły wezwanie Stanów Zjednoczonych do odegrania konstruktywnej roli w zakończeniu konfliktu w Strefie Gazy i zaprzestania blokowania wysiłków Organizacji Narodów Zjednoczonych mających na celu zakończenie rozlewu krwi.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zhao Lijian powiedział, że Chiny, jako rotacyjny przewodniczący Rady Bezpieczeństwa, pośród innych propozycji wzywały również do zawieszenia broni i zapewnienia pomocy humanitarnej, ale obstrukcja ze strony „jednego kraju” uniemożliwiła radzie mówienie jednym głosem.

„Wzywamy Stany Zjednoczone do przyjęcia należnej im odpowiedzialności i zajęcia bezstronnego stanowiska, aby wesprzeć radę i odegrać swoją należną rolę w opanowaniu sytuacji i odbudowaniu zaufania w celu znalezienia politycznego rozwiązania” – powiedział Zhao na codziennej odprawie.

W niedzielę, na nadzwyczajnym spotkaniu wysokiego szczebla Rady Bezpieczeństwa, minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi wezwał Stany Zjednoczone do przyłączenia się do 14 innych członków Rady i poparcia oświadczenia wzywającego do zaprzestania przemocy i potwierdzającego poparcie dla rozwiązania dwupaństwowego w trwającym od dziesięcioleci konflikcie izraelsko-palestyńskim.

Wang, który przewodniczył wirtualnemu spotkaniu, powiedział, że „niebezpieczna i pilna” sytuacja wymaga natychmiastowego zawieszenia broni.

„Społeczność międzynarodowa już teraz musi podjąć działania i dołożyć dalszych starań, aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji, zapobiec cofnięciu się regionu w stan chaosu i chronić życie ludzi” – powiedział.

Rzecznik MSZ Zhao powiedział w poniedziałek, że Chiny „zdecydowanie potępiają” przemoc wobec cywilów i wzywają do zaprzestania ataków lotniczych, ataków naziemnych, ostrzału rakietowego i „innych działań, które pogarszają sytuację”.

Izrael powinien „zachować powściągliwość, skutecznie stosować się do odpowiednich rezolucji ONZ, zaprzestać burzenia domów Palestyńczyków, zaprzestać wypędzania Palestyńczyków i zaprzestać rozszerzania programu osadnictwa, zaprzestać gróźb przemocy i prowokacji przeciwko muzułmanom, a także utrzymać i szanować historyczny status quo Jerozolimy jako świętego miejsca religijnego” – powiedział Zhao.

Coraz częściej pojawiają się głosy, że administracja Bidena powinna zająć bardziej aktywne stanowisko w sprawie przemocy izraelsko-palestyńskiej. Do tej pory Stany Zjednoczone, najbliższy sojusznik Izraela, blokowały wysiłki Chin, Norwegii i Tunezji, mające na celu skłonić Radę Bezpieczeństwa do wydania oświadczenia zawierającego wezwanie do zaprzestania działań wojennych.

Chiny od dawna przedstawiają się jako silny zwolennik sprawy palestyńskiej, jednocześnie budując bliższe polityczne, ekonomiczne i wojskowe więzi z Izraelem.

Wang powiedział radzie, że „Chiny zwiększą wysiłki w celu promowania rozmów pokojowych” i potwierdził zaproszenie Pekinu „dla palestyńskich i izraelskich zwolenników pokoju do kontynuowania dialogu w Chinach”.

Z zadowoleniem powitał „przedstawicieli obu stron, aby przybyli do Chin na bezpośrednie negocjacje”.

 

Autor: 
AP News / tłum. Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama