Sanofi-GSK donosi o sukcesie szczepionki przeciw wirusowi po wcześniejszym niepowodzeniu

Reklama

pon., 05/17/2021 - 23:49 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Spencer Davis / Unsplash

PARYŻ – Potencjalna szczepionka przeciw COVID-19 firm Sanofi i GlaxoSmithKline po wcześniejszym niepowodzeniu wywołała silne reakcje immunologiczne we wszystkich dorosłych grupach wiekowych we wstępnych badaniach, zwiększając optymizm, że zastrzyk może dołączyć do walki z pandemią jeszcze w tym roku.

Po dwóch dawkach kandydata na szczepionkę uczestnicy wykazali neutralizujące przeciwciała zgodne z tymi znalezionymi u ludzi, którzy wyleczyli się z choroby, według wyników badania fazy 2 opublikowanych w poniedziałek. Producenci leków powiedzieli, że planują rozpocząć badania w późnym stadium i produkcję w nadchodzących tygodniach i mają nadzieję uzyskać zgodę regulatora na szczepionkę przed końcem 2021 roku.

Organy regulacyjne dopuściły już kilka szczepionek na COVID-19, choć eksperci twierdzą, że potrzeba ich więcej, ponieważ na całym świecie organy ds. Zdrowia Publicznego ścigają się w szczepieniach swoich mieszkańców w obliczu pandemii, która zabiła już ponad 3,3 miliona osób i spowodowała spustoszenie gospodarcze.

Szczepionka Sanofi-GSK była ważną częścią strategii szczepień Unii Europejskiej i była szczególnie popierana przez rząd prezydenta Francji, Emmanuela Macrona. Naukowcy musieli jednak zmienić jej skład po tym, jak wczesne testy wykazały niewystarczającą odpowiedź immunologiczną u osób starszych.

Kandydat Sanofi-GSK dołącza do około tuzina szczepionek znajdujących się obecnie w późnym stadium badań. Firmy planują produkować do 1 miliarda dawek rocznie i podpisały umowy na dostawy do USA, Kanady i krajów rozwijających się. Eksperci z zakresu zdrowia publicznego twierdzą, że do zakończenia pandemii potrzebnych będzie kilka szczepionek, ze względu na wyzwania związane z szybką produkcją i dystrybucją wystarczającej liczby dawek, aby zaszczepić miliardy ludzi.

„Wiemy, że potrzebnych będzie wiele szczepionek, zwłaszcza że wciąż pojawiają się nowe warianty i wzrasta zapotrzebowanie na szczepionki skuteczne i wspomagające, które można przechowywać w normalnych temperaturach" – powiedział Thomas Triomphe, szef działu szczepionek firmy Sanofi.

Opublikowane w poniedziałek wyniki pochodzą z badania fazy 2 z udziałem 722 ochotników w wieku od 18 do 95 lat, którzy zostali zrekrutowani w Stanach Zjednoczonych i Hondurasie.

Szczepionka wykazała jeszcze silniejsze wyniki przeciwciał u osób, które już wyleczyły się z wirusa. Firma Sanofi twierdzi, że jest to potencjalnie silny kandydat na przyszłą dawkę przypominającą dla osób, które zostały już zaszczepione produktami konkurencji.

Firmy poinformowały, że w późnym etapie badań weźmie udział około 37 000 uczestników z krajów całego świata. Planują one zbadać jego skuteczność przeciwko wariantowi wirusa zidentyfikowanemu po raz pierwszy w RPA, a potencjalnie także innym.

Po początkowym niepowodzeniu Sanofi zawarła umowy odnośnie pomocy w butelkowaniu lub produkcji konkurencyjnych szczepionek zaprojektowanych przez firmy Pfizer, Moderna i Johnson&Johnson. Postęp w badaniach nad szczepionką Sanofi-GSK nie zakłóci tych planów produkcyjnych, powiedział Triomphe.

Autor: 
tłum. Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama