Szczepienia nastolatków? Już wkrótce następne roczniki

Reklama

pon., 05/17/2021 - 21:36 -- MagdalenaL

Zdjęcie: CDC, Unsplash

Od 17 maja ruszają zapisy na szczepienie nastolatków w wieku 16-17 lat. Społeczeństwo jednak pyta się o możliwości szczepienia młodszych dzieci. Czy będzie to możliwe w Polsce? Kiedy ostateczna decyzja?

W sobotę, 14 maja, minister zdrowia poinformował o rozpoczęciu zapisów na szczepienia przeciw koronawirusowi osób 16+. Dla przeprowadzenia procedury nie jest potrzebna obecność rodziców w kabinecie lekarskim, jednak niezbędna jest ich zgoda. Nastolatki są w grupie podwyższonego ryzyka, a liczne badania efektywności i bezpieczności szczepionek w tej wiekowej grupie wykazały wyniki pozytywne. Rekomendowanymi dla tych osób są szczepionki firm Pfizer/BioNTech.

Polacy według przeprowadzonego rp.pl ankietowania dali w większości (40,3%) twierdzące odpowiedzi na pytanie, czy trzeba szczepić dzieci przeciw COVID-19. Natomiast WHO apeluje do Stanów Zjednoczonych, żeby zamiast szczepienia dzieci i młodzieży przekazali preparaty na rzecz COVAX, dzięki któremu szczepionki trafiłyby do krajów rozwijających się. To zdaniem starszego doradcy WHO Bruca Aylwarda może mieć bardzo dobre skutki w skali globalnej.

Eksperci jednak uważają, że dzieci i nastolatki odgrywają bardzo ważną rolę w łańcuchu transmisji wirusa. Kontaktują się oni ze starszą częścią społeczeństwa – dziadkami, nauczycielami itd. Również wbrew pozorom mogą ciężko zachorować. Populacja dzieci w Polsce to około 7,5 mln, czyli około 20% społeczeństwa. „Nastolatki mają ze sobą bardzo bliskie kontakty, nie zachowują dystansu społecznego. Wiele młodych osób jest buntownikami z wyboru i nie nosi maseczek, ponieważ uważają, że to ogranicza ich wolność. Dlatego są bardzo dużym źródłem zagrożenia dla osób, które są w grupie ryzyka i jeszcze się nie zaszczepiły, bądź nie wytworzyły odporności. Nastolatków nazywamy rozsadnikami epidemii. Mogą być osobami, które będą roznosiły wirusa po całej populacji”, powiedział wojewódzki konsultant ds. zdrowia publicznego, Wojciech Przybylski.

A co do młodszych nastolatków (12-15 lat), decyzja jeszcze nie zapadła. Europejska Agencja Leków (EMA) prowadzi ocenę wyników badań co do efektywności szczepionki Comirnaty dla tych roczników. Ostateczne stanowisko w tej sprawie EMA zajmie w czerwcu. Prof. Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Agnieszka Mastalerz-Migas, powiedziała, że wiosną zarejestrowano dużo zachorowań u dzieci powyżej 10 roku życia. Najlepiej by było przeprowadzić kampanię szczepień w czasie letnich wakacji, inaczej powrót do nauki stacjonarnej jesienią może zostać utrudniony.

W USA już rozpoczął się proces szczepienia dzieci od 12 do 15 roku życia szczepionką firmy Pfizer/BioNTech. O natychmiastowe udostępnienie szczepionki dla tych roczników apelował Joe Biden, bo jest to ważny krok dla ich powrotu do stacjonarnej nauki.

Źródła:

https://raciborz.com.pl/2021/05/15/who-apeluje-by-zamiast-szczepienia-dzieci-przekazac-preparaty-ubogim-krajom.html

https://www.radio.kielce.pl/pl/wiadomosci/szczepienia-mlodziezy-w-pelni-bezpieczne,128859

https://natemat.pl/348323,koronawirus-anglia-lagodzi-restrykcje-otwarte-sklepy-silownie-i-puby

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-szczepienia-dla-niepelnoletnich-rekomendacja-rady-medycznej/m89z8hm

https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/210509567-Koronawirus-Sondaz-Czy-na-COVID-19-nalezaloby-szczepic-dzieci.html

Autor: 
Nataliia Shapoval
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama