Mecz piłki nożnej pomiędzy więźniami zakończył się 16 ofiarami śmiertelnymi

Reklama

sob., 05/15/2021 - 20:52 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Unsplash 

Miał to być przyjacielski mecz piłki nożnej między więźniami z okazji Nowego Roku, który zamienił się w krwawą łaźnię po bójce o domniemane przewinienie w polu karnym, co doprowadziło do strzelaniny między rywalizującymi gangami.

Przez ponad dekadę w Cieneguillas, więzieniu o średnim poziomie bezpieczeństwa w meksykańskim stanie Zacatecas, przebywały setki niebezpiecznych przestępców reprezentujących co najmniej sześć głównych karteli narkotykowych w kraju. Więzienie od dawna uważane jest za jedno z najbardziej niebezpiecznych w meksykańskim systemie więziennictwa, a władze starają się utrzymać pokój wśród ponad 1000 osadzonych, w tym wielu członków konkurencyjnych organizacji przestępczych.

Starając się złagodzić rywalizację między dwiema z tych organizacji przestępczych, władze więzienne podczas zeszłego Nowego Roku zezwoliły na mecz piłki nożnej między drużynami reprezentującymi Los Zetas i kartel El Gulf, aby dać upust ich rywalizacji w zdrowszy sposób, ale sprawy przybrały tragiczny obrót sytuacji.

Pod koniec całego dnia, w którym pozwolono im przyjmować swoje rodziny na wizytę, więźniowie zebrali się na dziedzińcu więzienia Cieneguillas na długo oczekiwany mecz piłki nożnej pomiędzy członkami Los Zetas i kartelem El Gulf. Wszystko było w porządku, dopóki faul w polu karnym jednej z drużyn nie rozpoczął bójki, przez co niektórzy więźniowie wyciągnęli broń i zaczęli strzelać do przeciwników. Nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób pistolety mogły dostać się do więzienia, a szczególnie jak dostała się tam broń długolufowa.

Funkcjonariusze więzienni i siły Gwardii Narodowej potrzebowali ponad trzech godzin, aby stłumić zamieszki w więzieniu, które doprowadziły do ​​śmierci 16 osób, a u 5 spowodowały poważne obrażenia. Podczas kolejnych kontroli zatrzymano łącznie cztery sztuki broni palnej, a także kilka noży, młotków i telefonów komórkowych.

Ale przemoc na tym się nie skończyła: zaledwie dwa dni po krwawym meczu piłki nożnej, Cieneguillas stało się ponownie miejscem zbrodni, w którym członek kartelu El Gulf został zamordowany przez jego własny gang. Prawdopodobnie był podejrzewany o zdradę.

Autor: 
tłum. Izabella Saniewska
Polub Plportal.pl:

Reklama