Władze konfiskują pierwszy transport alkoholu z Czarnobyla

Reklama

śr., 05/12/2021 - 23:25 -- MagdalenaL

1,500 butelek alkoholu, wyprodukowanego przy użyciu jabłek uprawianych w pobliżu elektrowni atomowej w Czarnobylu, miało trafić do Wielkiej Brytanii.

Władze z nieznanych powodów skonfiskowały 1500 butelek Atomika, rzemieślniczego alkoholu produkowanego przy użyciu jabłek uprawianych w pobliżu elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Profesor Jim Smith, który założył Chernobyl Spirit Company po kilku latach pracy w strefie katastrofy, ujawnił w komunikacie prasowym, że pierwsza eksperymentalna partia Atomika została przechwycona przez władze po opuszczeniu destylarni w północnej Ukrainie. Towar miał trafić do Wielkiej Brytanii, ale na tę chwilę „pozostaje w rękach kijowskich prokuratorów”. Profesor Smith powiedział, że nie jest jasne dlaczego.

„Wygląda na to, że oskarżają nas o używanie sfałszowanych ukraińskich znaków akcyzy” – stwierdził – „ale to nie ma sensu, ponieważ butelki były przeznaczone na rynek brytyjski i są wyraźnie oznaczone ważnymi brytyjskimi znakami akcyzy”.

Chernobyl Spirit Company intensywnie próbuje odzyskać swój towar. Elina Smirnova, prawnik reprezentujący firmę w sądzie, twierdzi, że skonfiskowanie produktu było naruszeniem ukraińskiego prawa i oskarżyła władze o celowanie w „zagraniczną firmę, która próbowała założyć etyczny »biały« biznes w celu pomocy Ukrainie”.

„Działania ukraińskich organów ścigania szkodzą reputacji Ukrainy jako kraju otwartego na prowadzenie interesów” –- powiedziała Smirnova. „Wciąż wierzymy, że prawda zwycięży”.

Badania profesora Smitha i jego współpracowników w czarnobylskiej strefie wykluczenia mają na celu pokazanie, że wiele obszarów, o których sądzono, że nadal są skażone przez katastrofę jądrową z 1986 roku, może w rzeczywistości zostać wykorzystanych do uprawy bezpiecznych produktów nadających się do spożycia.

„Na wielu obszarach ziemia może zostać już wykorzystana do produkcji bezpiecznych do spożycia roślin” – czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej Atomika. „Jak każdy chemik wie, destylacja sfermentowanego zboża pozostawia wiele cięższych pierwiastków w produkcie odpadowym, więc destylowany alkohol jest bardziej radioaktywnie »czysty« niż oryginalne zboże. Zastosowaliśmy destylację, aby jeszcze bardziej zmniejszyć radioaktywność w ziarnie i stworzyć produkt z Czarnobyla, który mamy nadzieję, że ludzie będą chcieli spożywać”.

BBC donosi, że jabłka użyte do produkcji Atomika zostały wyhodowane w regionie Narodyczi: jednym z nadal zamieszkałych obszarów najbardziej dotkniętych katastrofą, który podlega surowym ograniczeniom dotyczącym rolnictwa i rozwoju. W oryginalnej recepturze alkoholu użyto ziaren żyta, dzięki czemu przypominał on rodzaj wódki.

Autor: 
Gavin Butler / tłum. Karolina Schittko
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama