Obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem Jajnika, na Kalemegdanie tymczasowo ustawiona „Zwyciężczyni”

Reklama

pon., 05/10/2021 - 23:09 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Kampanja "U ovoj borbi nisi sama!" (Kampania „W tej walce nie jesteś sama!”)

Dzisiaj performancem w twierdzy Kalemegdan, z powodu Światowego Dnia Walki z Rakiem Jajnika. Obchodzono początek kampanii „W tej walce nie jesteś sama!”, której celem jest zwiększanie świadomości na temat tej choroby.

Na jeden dzień obok pomnika Pobednik (Zwycięzcy) została zainstalowana także „Zwyciężczyni” - symbol wsparcia dla każdej kobiety w Serbii, która walczy z rakiem jajnika, czytamy w informacji prasowej. Jako kolejny krok w ramach kampanii ogłoszono uruchomienie online poradni w ramach Instytutu Onkologii i Radiologii w Serbii dla osób cierpiących na tę chorobę.

Kierownik Kliniki Onkologii przy Instytucie Onkologii i Radiologii w Serbii, Davorin Radosavljević, powiedział, że rak jajnika ma wysoką stopę śmiertelności, ponieważ w dużej liczbie przypadków nie zostaje wykryty na czas.

„Dlatego apelem całej naszej kampanii i wszystkich nas, poza tym, że przywiązujemy wagę do innowacyjnych form terapii, pracujemy nad zwiększaniem świadomości, żeby coraz więcej pacjentek rozpoczynało leczenie we wczesnej fazie. Tu przede wszystkim mamy na myśli regularne kontrole u ginekologa prowadzące do wczesnego wykrywania tej choroby, która ma ciche symptomy i może zostać pomylona z innymi dolegliwościami”, powiedział Radosavljević.

W Serbii rocznie diagnozuje się 800 nowych przypadków zachorowań na raka jajnika, a więcej niż 450 pacjentek przegrywa walkę z tą chorobą.

Profilaktyka to najlepszy sposób, żeby ten nowotwór wykryć na czas, i dlatego regularne kontrole oraz edukacja mają istotną wagę. Kluczowe znaczenie dla wszystkich chorych na ten rodzaj choroby nowotworowej ma też dostęp do innowacyjnych terapii, w czym największą rolę odgrywa służba zdrowia.  

Dyrektor Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych (Republički fond za zdravstveno osiguranje) Sanja Radojević-Škordrić powiedziała, że na liście leków w Serbii znajdują się dwa innowacyjne preparaty do leczenia raka jajnika, które znacznie przedłużają życie i zwiększają jego komfort wśród pacjentek. 

„To, co byśmy mogli jeszcze zrobić, na podstawie rozmów z przedstawicielami pacjentek, to zmiana zaleceń i umożliwienie podawania jednego z innowacyjnych leków w początkowej fazie choroby, co zwiększy liczbę kobiet, dla których dostępna będzie najbardziej współczesna metoda leczenia”, powiedziała Radojević-Škodrić.

 

Autor: 
tłum. Anna Stosio
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama