Włochy ponownie otworzą się dla zagranicznych turystów od połowy maja

Reklama

pt., 05/07/2021 - 21:09 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Miejscowość Positano na wybrzeżu Amalfi we Włoszech. Włoski sektor turystyczny, który przed pandemią odpowiadał za 14% PKB, stracił w 2020 roku 120,6 mld euro.

Włochy ponownie otworzą się dla zagranicznych turystów od połowy maja, mówi premier. „Zielona przepustka” będzie miała zastosowanie dla podróżnych, którzy przeszli już Covid, zostali zaszczepieni lub uzyskali negatywne wyniki badań.

Włochy pozwolą turystom na wjazd bez kwarantanny już w tym miesiącu, jak ogłosił premier Mario Draghi, mówiąc, że kraj jest "gotowy na ponowne przywitanie świata".

Turyści, którzy otrzymali zatwierdzoną przez Unię Europejską szczepionkę Covid-19, wyleczyli się z choroby lub 48 godzin przed podróżą otrzymali negatywne wyniki testów, będą mogli wjechać do kraju bez ograniczeń, jak poinformowało ministerstwo turystyki.

Nowe przepisy będą miały zastosowanie do wszystkich krajów poza tymi, które znajdują się na czarnej liście Włoch, takimi jak Brazylia i Indie.

Włoski rząd mocno stara się uratować sezon turystyczny, aby pomóc bardzo nadwyrężonej przez pandemię koronawirusa branży.

"Niewiele krajów jest tak bardzo związanych z turystyką jak Włochy. Świat chce przyjechać właśnie tutaj" - powiedział Draghi, który jest premierem od lutego tego roku, po spotkaniu ministrów turystyki państw G20 w Rzymie we wtorek. "Nasze góry, nasze plaże, nasze miasta i nasze wsie otwierają się na nowo. I ten proces przyspieszy w najbliższych tygodniach i miesiącach."

Nowe zasady będą stanowić część włoskiej "zielonej przepustki", podczas gdy czeka ona na unijny odpowiednik, który ma wejść w życie w drugiej połowie czerwca. "Od połowy maja turyści mogą otrzymać włoską przepustkę... więc nadszedł czas, aby zarezerwować swoje wakacje do Włoch" - powiedział Draghi.

Włoscy operatorzy turystyczni odnotowali boom na rezerwacje apartamentów wakacyjnych tego lata, w okresie poprzedzającym ogłoszenie zasad podróżowania.

"Nie jest przypadkiem, że są to kraje, w których podano najwięcej szczepionek," powiedział Stefano Bettanin, prezes Property Managers Italia, w zeszłym tygodniu w wywiadzie dla „Corriere della Sera”. Mówi, że najbardziej popularne miejsca to Sycylia i Apulia.

Włoski sektor turystyczny, który przed pandemią stanowił 14% PKB, według kwietniowych danych Światowej Rady Podróży i Turystyki stracił w 2020 roku 120,6 mld euro.

Grecja również ogłosiła zniesienie wymogu kwarantanny od 14 maja, a premier Kyriakos Mitsotakis ma nadzieję, że sytuacja ulegnie znacznej poprawie.

Kraj ten jako jeden z pierwszych ogłosił, że osoby przybywające z zaświadczeniem o szczepieniu lub u których test na Covid-19 był niedawno negatywny nie będą musiały przechodzić kwarantanny. W środę, 48 godzin po otwarciu restauracji i barów na świeżym powietrzu, Mitsotakis podkreślał, że spadek liczby przypadków w połączeniu ze szczepieniem 100 000 osób dziennie stworzyły podstawy do ponownego otwarcia turystyki w przyszłym tygodniu.

"Spodziewam się, że sytuacja ulegnie znacznej poprawie w ciągu najbliższych miesięcy," powiedział lider centroprawicy na konferencji cyfrowej zorganizowanej przez „Financial Times”.

Autor: 
Angela Giuffrida / tłum. Karolina Schittko
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama