Japonia ma gdzie indziej szukać „krótkiego, potężnego” stanu wyjątkowego dla Tokio, mówi urzędnik

Reklama

czw., 05/06/2021 - 21:21 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Evgeny Tchebotarev / Pexels

  • Rząd Japonii dąży do wprowadzenia „krótkiego i potężnego” stanu wyjątkowego dla Tokio, Osaki i dwóch innych prefektur, powiedział w piątek minister.
  • Japonia walczy o powstrzymanie odradzającej się pandemii zaledwie trzy miesiące przed igrzyskami olimpijskimi.
  • Minister gospodarki Yasutoshi Nishimura powiedział, że w nowym stanie wyjątkowym od 25 kwietnia do 11 maja rząd zażąda zamknięcia restauracji, barów i salonów karaoke serwujących alkohol, a także dużych imprez sportowych bez widzów.

Japoński rząd szuka „krótkiego i potężnego” stanu wyjątkowego dla Tokio, Osaki i dwóch innych prefektur, powiedział w piątek minister, w czasie gdy Japonia walczy o powstrzymanie odradzającej się pandemii zaledwie trzy miesiące przed igrzyskami olimpijskimi.

Minister gospodarki Yasutoshi Nishimura powiedział, że w nowym stanie wyjątkowym od 25 kwietnia do 11 maja rząd zażąda zamknięcia restauracji, barów i salonów karaoke serwujących alkohol, a także dużych imprez sportowych bez widzów.

„Absolutnie musimy ograniczyć przemieszczanie się ludzi i musimy to zrobić zdecydowanie” - powiedział Nishimura, przemawiając na początku spotkania z panelem ekspertów w celu omówienia proponowanych rozwiązań.

„Potrzebujemy mocnych, krótkich i ukierunkowanych środków”, powiedział, prosząc ludzi, aby „przypomnieli sobie zeszłą wiosnę i zostali w domu”.

Domy towarowe i inni detaliści o powierzchni większej niż 1000 metrów kwadratowych również zostaliby poproszeni o zamknięcie, a firmy o zwiększenie dopuszczalności pracy w domu.

Oczekuje się, że stan wyjątkowy, który obejmie również Kioto oraz Hyogo i będzie trwał przez „Złoty Tydzień” Japonii, zostanie oficjalnie zatwierdzony w piątek. Cztery prefektury stanowią prawie jedną czwartą populacji Japonii.

Jak dotąd Japonia uniknęła gwałtownego rozprzestrzeniania się pandemii, która nękała wiele krajów. W sumie było około 550 000 przypadków i 9 761 zgonów.

Jednak ostatni wzrost liczby infekcji wywołał alarm poprzez gwałtowny wzrost liczby zmutowanej odmiany i krytycznym niedoborem łóżek szpitalnych w niektórych regionach, podczas gdy japoński ruch szczepień pozostaje powolny.

Tokio zgłosiło w czwartek 861 nowych przypadków, najwięcej od 29 stycznia, czyli podczas trzeciej fali pandemii i poprzedniego stanu wyjątkowego. Prefektura Osaki zgłosiła 1167, nieznacznie mniej niż rekordowo.

Kilka innych prefektur pozostaje w stanie „quasi-wyjątkowym” w kontroli ukierunkowanych zakażeń, a Nishimura powiedział, że w niektórych przypadkach czas ich trwania zostanie również przedłużony do 11 maja.

Autor: 
tłum. Justyna Grzybowska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama