Malijka urodziła dziewięcioraczki

Reklama

czw., 05/06/2021 - 19:50 -- MagdalenaL

Malijka urodziła dziewięcioro dzieci po tym, jak lekarze przeoczyli dwoje z nich podczas USG.

25-letnia Halima Cisse oraz jej dzieci tj. pięć dziewczynek oraz czterech chłopców, mają się dobrze.

Jeśli wszystkie dzieci przeżyją, pobity zostanie obecny rekord świata ustanowiony przez „oktomamę”. Przydomek ten nosi Nadya Suleman, która w 2009 roku urodziła ośmioraczki.

Cisse przyleciała z północy biednego, zachodnioafrykańskiego państwa do Maroka, aby upewnić się, że poród będzie bezpieczny jako, że ciąża przyciągnęła uwagę przywódców kraju.

Rzecznik prasowy marokańskiego Ministerstwa Zdrowia Rachid Koudhari oświadczył, że w Maroku nigdy jeszcze nie odbył się mnogi poród.

„Noworodki oraz matka czują się dobrze” – poinformowała w oświadczeniu minister zdrowia Mali, Fanta Siby. Minister dodała również, że na bieżąco otrzymywała informacje od malijskiego lekarza, który towarzyszył Cisse przy porodzie. „Za kilka tygodni wszyscy mają wrócić do domu” – dodała.

Siby pogratulowała zespołom medycznym z Mali i Maroka, których profesjonalizm przyczynił się do szczęśliwego rozwiązania ciąży.

Według badań ultrasonograficznych przeprowadzonych w Maroku i Mali, Cisse miała urodzić siedmioro dzieci.

Przypadki kobiet, którym udało się donosić ośmioraczki są rzadkie, a dziewięcioraczki jeszcze rzadsze. Wynika to z obciążenia, jakie dzieci mogą stanowić dla organizmu matki. Komplikacje medyczne przy tego rodzaju mnogich porodach często oznaczają, że dzieci będą wcześniakami.

Pierwszy odnotowany przypadek dziewięcioraczków miał miejsce w Sydney w latach 70., jednak niestety żadne z dzieci nie przeżyło. Kolejne urodziły się 26 marca 1999 roku w Malezji, w rodzinie Zurina Mat Saad. Podobnie jak we wcześniejszym przypadku, niemowlęta nie przeżyły więcej niż 6 godzin. W 2009 roku Nadya Suleman z USA urodziła ośmioraczki, które w 2019 roku obchodziły dziesiąte urodziny.

W 2019 roku, w Teksasie, kobieta urodziła sześcioraczki – 3 pary bliźniąt; 4 chłopców i 2 dziewczynki.

Autor: 
Emer Scully For Mailonline / tłum. Klaudia Nikodem
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama