Niemcy: Nadzieja dla społeczeństwa

Reklama

ndz., 05/02/2021 - 13:17 -- MagdalenaL

Minister Edukacji (w Niemczech – przyp. tłum.) Anja Karliczek mówi o „kamieniu milowym” w kontekście wniosku o zatwierdzenie substancji czynnej Biontech / Pfizer od 12 roku życia. Przewodniczący grupy parlamentarnej Zielonych w Niemczech (Katrin Göring-Eckardt) apeluje o strategię szczepień dla dzieci i młodzieży.

Federalna Minister Edukacji Anja Karliczek (CDU) złożyła wniosek do Europejskiej Agencji Leków o zatwierdzenie szczepionki przeciwko korona wirusowi firmy farmaceutycznej Biontech i jej amerykańskiego partnera Pfizer dla młodzieży i określiła go jako „kamień milowy”.

„To bardzo dobra wiadomość, że obie firmy poczyniły zdecydowane postępy w poszukiwaniu skutecznej ochrony szczepień przeciwko Covid-19 również w tej grupie wiekowej” – mówi Karliczek. Biontech był wspierany przez fundusze federalne na bardzo wczesnym etapie rozwoju swojej szczepionki. „Pomyślne zatwierdzenie dla tej grupy wiekowej byłoby kolejnym ważnym krokiem w walce z pandemią”.

Zieloni wzywają do strategii szczepień dzieci i młodzieży

Przewodnicząca grupy parlamentarnej Zielonych, Katrin Göring-Exkardt, wzywa do opracowania szczepień dla dzieci i młodzieży. „Tym razem rządy federalne i stanowe muszą wreszcie działać przezornie” – powiedziała niemieckiej agencji prasowej w Berlinie. „Potrzebujemy strategii szczepień dzieci i młodzieży tak szybko, jak to możliwe. W przeciwnym razie latem dojdzie do kłótni i chaosu”.

Wzrost szczepień w Niemczech

„To, że młodzi ludzie mogliby zostać zaszczepienie Biontech znacznie wcześniej niż oczekiwano jest sygnałem nadziei dla całego pokolenia, które szczególnie mocno ucierpiało w wyniku pandemii” – podkreśliła Göring-Eckardt. Cięcia, które obecnie akceptują młodzi ludzie, wymagają dużo większego uznania. Strategia musi zapewniać, że dzieci z obszarów mieszkalnych znajdujących się w niekorzystnej sytuacji społecznej nie pozostaną w tyle – powiedział polityk Zielonych. Minister rodziny Franziska Giffey (SPD) musi wyjaśnić, jakie działania logistyczne są niezbędne do przeprowadzenia szybkiej kampanii szczepień dzieci, w jaki sposób można zwiększyć gotowość do szczepień i zapobiegać konfliktom dystrybucyjnym ze szczepionką. „Wszędzie tam, gdzie możliwe jest szczepienie, należy to zrobić czy to przez lekarza prowadzącego szczepienia i lekarza rodzinnego, w szkole przez lekarza szkolnego, czy w jakimkolwiek innym miejscu, gdzie można dotrzeć do dzieci i rodzin.”

Nadzieja na szczepienia dzieci

Niemiecki producent szczepionek Biontech i jego partner Pfizer ogłosili w piątek (przyp. red. 30.04.2021 r.), że wystąpili do europejskiego organu zatwierdzającego EMA o zatwierdzenie ich szczepionki dla dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 15 lat. Firma ogłosiła, że chodzi o przystosowanie i rozszerzenie dotychczasowego dopuszczenia na tę grupę wiekową. Gdy tylko EMA zatwierdzi zmianę, zmodyfikowane zatwierdzenie warunkowe będzie obowiązywać we wszystkich 27 państwach członkowskich UE. Produkt firmy Biontech / Pfizer został do tej pory tylko warunkowo dopuszczony w UE i Stanach Zjednoczonych dla osób powyżej 16 roku życia.

Autor: 
dpa, tłumaczyła Monika Wilk
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama