Tajwan: plany zerowej emisji do 2050 roku

Reklama

czw., 04/22/2021 - 22:44 -- MagdalenaL

Zdjęcie: hang yuen ho / Pixabay

Te działania są odpowiedzią na krytykę organizacji środowiskowych wobec rządu, oskarżonego o nie podejmowanie odpowiednich kroków w kierunku zwalczania zmian klimatu.Tajwan, ze względu na ograniczenia ze strony Pekinu uznającego wyspę za swoje terytorium, nie jest częścią większości międzynarodowych umów. Kraj chce jednak wykazać się jako odpowiedzialny członek międzynarodowej społeczności.

W środę Unia Europejska wprowadziła zmiany w przełomowym prawie dotyczącym zmian klimatu. Ustalone przez negocjatorów bardziej rygorystyczne cele związane z emisją gazów cieplarnianych mają doprowadzić do osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chiny również zapowiedziały, że w 2030 roku przewidują szczyt emisji, a do 2060 roku zamierzają osiągnąć neutralność węglową.

Podczas przemówienia z okazji Dnia Ziemi w stolicy kraju Tsai zapowiedziała, że Tajwan „nie może zostawać w tyle międzynarodowych trendów”.

- Obecnie wiele krajów planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050, Tajwan również dołącza do tego grona - powiedziała. Tsai dodała, że rząd, koordynowany przez radę ministrów, rozpoczął prace mające określić i zaplanować sposoby na osiągnięcie zerowej emisji do 2050 roku.

Zdaniem pani prezydent dla niektórych jest to wyzwanie, jednak dla wielu firm jest to pewna szansa.

- Rynek oraz jego popyt i podaż muszą zmienić swój sposób myślenia, skorzystać z nowych możliwości biznesowych, a także wzmocnić konkurencyjność Tajwanu w globalnym łańcuchu dostaw.

Poprzedni cel Tajwanu, ustalony w 2015 roku, zakładał, że w latach 2005-2050 emisja zostanie zmniejszona o połowę. 

W zeszłym roku Greenpeace wezwał Tajwan do bardziej zdecydowanych działań mających na celu zwalczanie zmian klimatu. Kraj jest szczególnie nimi zagrożony - ekstremalne warunki pogodowe oraz podnoszący się poziom wód nie sprzyjają życiu na wyspie.

Obecnie ludność Tajwanu cierpi z powodu najgorszej od ponad 50 lat suszy po tym jak tajfuny (na których opadach wyspa polega) nie pojawiły się w zeszłym roku. 

 

Autor: 
tłum. Zuzanna Witt
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama