Kuba: Díaz-Canel wybrany na przywódcę Partii Komunistycznej w miejsce Raúla Castro

Reklama

śr., 04/21/2021 - 19:30 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Pixabay

Były prezydent Kuby, zmagający się z ciężką chorobą, ogłosił w zeszły piątek, że odchodzi z pozycji pierwszego sekretarza partii.

Prezydent Kuby Miguel Díaz-Canel zastąpił Raúla Castro na stanowisku pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby (PCC, jedynej legalnej) w ten poniedziałek, czwartego i ostatniego dnia VIII Kongresu tej partii politycznej, według doniesień agencji Efe .

Podczas czytania raportu centralnego podczas VIII Kongresu Komunistycznej Partii Kuby (PCC), który rozpoczął się w ubiegły piątek, generał armii Raúl Castro potwierdził, że przekazuje przywództwo w kraju nowemu pokoleniu urzędników.

- Jeśli chodzi o mnie, moje zadanie jako Pierwszego Sekretarza Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kuby kończy się satysfakcją ze spełnienia i wiarą w przyszłość kraju, z przemyślaną decyzją o odrzuceniu propozycji zachowania wysokiej pozycji w organizacji partyjnej, w której szeregach będę nadal służył jako jeszcze jeden rewolucyjny bojownik, gotowy do końca życia wnosić swój skromny wkład. Nic mnie nie zmusza do podjęcia tej decyzji, gorąco wierzę w siłę i odwagę przykładu, w zrozumienie moich rodaków i, bez wątpienia, póki żyję, będę gotów z nogami w strzemionach bronić ojczyzny, rewolucji i socjalizmu. - ogłosił Castro.

Według doniesień ujawnionych w tę niedzielę przez stację ABC, Castro jest poważnie chory, cierpi bowiem na raka przełyku i odbytnicy. Ponadto kubański dyktator ma marskość wątroby spowodowaną jego dawnym uzależnieniem od alkoholu, a zażywane przez niego silne leki powodują „utratę pamięci i częste nieobecności. Objawy te mogą również wskazywać na choroby neurodegeneracyjne”, jak poinformowały ABC źródła z otoczenia dyktatora. Młodszy z braci Castro z powodu swojej choroby będzie potrzebował worka kolostomijnego.

 

Autor: 
C. Acosta, tłum. A.M
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama