Wielka Brytania: zaskakujący spadek poziomu bezrobocia

Reklama

wt., 04/20/2021 - 13:22 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Pierre Blaché / Wikimedia Commons

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii niespodziewanie spadła drugi miesiąc z rzędu, do poziomu 4,9% w okresie od grudnia do lutego.

Jak pokazują oficjalne dane zaprezentowane we wtorek, w tamtym okresie kraj wciąż znajdował się w ścisłym lockdownie. Większość ekonomistów ankietowanych przez serwis Reuters przewidywała, że wskaźnik bezrobocia wzrośnie z 5 do 5,1% w ciągu trzech miesięcy od stycznia.

- Najnowsze dane sugerują, że rynek pracy w ostatnich miesiącach był zasadniczo stabilny - podał Krajowy Urząd Statystyczny (ONS).

Powołując się na dane z brytyjskiego urzędu skarbowego ONS oświadczył, że liczba osób zatrudnionych spadła o 56 tysięcy między lutym a marcem, co odwróciło ostatnią poprawę. To z kolei podniosło całkowitą liczbę utraconych miejsc pracy od początku pandemii do poziomu 831 tysięcy.

W 2020 roku, ze względu na późno prowadzony i dłużej utrzymywany lockdown niż w innych krajach, brytyjska gospodarka skurczyła się o prawie 10%. Jednakże Wielka Brytania obecnie jest na etapie znoszenia trzeciego lockdownu, podczas gdy w ostatnim czasie pozostałe kraje Europy zacieśniły restrykcje.

W marcu Minister Finansów Rishi Sunak rozszerzył “Job Retention Scheme” (program pokrywający wynagrodzenie około jednego na pięciu tymczasowo zwolnionych pracowników) do końca września. Bez tego projektu stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii byłaby dużo wyższa, a po zakończeniu tego programu prawdopodobnie wzrośnie.

W kwietniu ubiegłego roku Biuro Odpowiedzialności Budżetowej podało, że wskaźnik bezrobocia może wynieść nawet 10%.

Minister Sunak ma nadzieję, że po zakończeniu programu wsparcia finansowego gospodarka będzie już wolna od restrykcji w związku z postępującą dystrybucją szczepionek.

 
 

Autor: 
tłum. Zuzanna Witt
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama