Książę Karol „zachęcał królową” do nakłonienia księcia Andrzeja, by ten porzucił królewskie życie?

Reklama

wt., 04/20/2021 - 13:04 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Pixabay

Po wywiadzie dla stacji BBC, książę Karol miał zachęcać swoją matkę, królową Elżbietę II, by nakłoniła swojego drugiego syna, księcia Andrzeja, do porzucenia obowiązków członka rodziny królewskiej. Książę Yorku Andrzej wycofał się z życia publicznego w 2019 roku po wywiadzie dla Newsnight.

Według eksperta do spraw brytyjskiej rodziny królewskiej, to książę Karol był odpowiedzialny za rozmowy z Elżbietą II, która miała nakłonić księcia Andrzeja do wycofania się z królewskich obowiązków po udzieleniu szeroko krytykowanego wywiadu w 2019 roku dla stacji BBC.

Książkę Yorku udzielił wywiadu Emily Maitlis. Rozmowa dotyczyła przyjaźni syna Elżbiety II z przestępcą seksualnym Jeffreyem Epsteinem. Książę Andrzej nie przyznał się do popełniania czynów niedozwolonych.

Później jednak książę zdecydował się wycofać ze swojej publicznej roli, tłumacząc, że wywołane przez niego kontrowersje za mocno wpłynęły na pracę i wizerunek rodziny królewskiej.

Penny Junor, biograf rodziny królewskiej, przyznał, że książę Walii pomógł królowej podjąć decyzję dotyczącą przyszłości księcia Andrzeja.

Junor napisał dla The Times:

- To właśnie książę Karol w 2019 roku, w obliczu katastrofalnego wywiadu udzielonego przez jego brata Emily Maitlis, dotyczącego Jeffreya Epsteina, zdecydował się zachęcać królową do nacisków na drugiego syna, aby ten poddał swoje obowiązki wynikające z przynależności do rodziny królewskiej.

W 2019 roku książę Andrzej poinformował, że w związku z wywiadem zdecydował się zrezygnować z pełnienia funkcji publicznych.

- W ciągu ostatnich dni zrozumiałem, że okoliczności mojej byłej znajomości z Jeffreyem Epsteinem stały się bardzo trudne dla funkcjonowania mojej rodziny oraz ich wartościowej pracy, którą wspierają wiele organizacji, w tym charytatywnych, które sam dumnie wspieram – skomentował książę Andrzej. – Zapytałem więc królową, czy mogę wycofać się z wykonywania publicznych obowiązków w najbliżej przyszłości. Otrzymałem pozwolenie – dodał książę Yorku.

Książę Andrew nie powrócił do swojej publicznej funkcji. Była to jedna z kwestii, o której dyskutowano przy okazji pogrzebu księcia Filipa. Książę Andrzej, mimo swojej rezygnacji, miał chcieć wystąpić w swoim mundurze wojskowym.

W oświadczeniu wydanym przez osobę bliską księciu można wyczytać, że książę Yorku „był w pełni świadomy, że sobotni pogrzeb był ważnym wydarzeniem dla księcia Edynburga, królowej oraz całego narodu. Książę nie chciał odwrócić uwagi od najważniejszych elementów ceremonii pożegnalnej, więc zdecydował się zrobić to, co najlepsze w tej sytuacji – pozostał odsunięty od królewskich obowiązków”.

Penny Junor dywagował również na temat roli, którą książę Karol miał odegrać w rodzinie w 2017 roku, kiedy to jego ojciec, książę Filip, zdecydował się ustąpić z życia publicznego, a także wtedy, gdy małżonek królowej zmarł 9 kwietnia w wieku 99 lat.

- Jako nowy najstarszy mężczyzna w rodzinie, jego rolą jest utrzymać rodzinę razem, podejmować trudne decyzje, wprowadzać dyscyplinę oraz sterować majątkami rodziny w tak mądry sposób, jak robił to jego ojciec – opowiedział Junor. – Książkę Karol już przejął większość pracy swojej matki. Przez lata krył się w jej cieniu, uwalniając ją zmęczenia po podróżach. Jest gotów przejąć obowiązki królowej, kiedy nadejdzie odpowiedni czas – dodał Junor.

Przedstawiciele księcia Andrzeja odmówili udzielenia komentarza dotyczącego roli księcia Karola w podjęciu decyzji o odsunięcia się Andrzeja od publicznych obowiązków.

Autor: 
Sophie Gallagher, tłum. Martyna Kawska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama