United Airlines straciły 1,36 miliarda dolarów

Reklama

wt., 04/20/2021 - 12:54 -- MagdalenaL

Zdęcie: Pixabay

Linie lotnicze United Airlines poinformowały o odnotowanej stracie w wysokości 1,36 miliarda dolarów w pierwszym kwartale 2021 roku. Firma będzie potrzebowała odbicia się w lukratywnych zleceniach biznesowych oraz podróżach międzynarodowych zanim znów zacznie przynosić zyski.

Podany w poniedziałek wynik finansowy mógłby być wyższy gdyby nie wsparcie finansowe rządu federalnego. Mimo to, wynik okazał się gorszy niż oczekiwano. Jednak inwestorzy są bardziej zainteresowani tym, jak szybko United Airlines oraz inne linie lotnicze podniosą się z kryzysu wywołanego przez pandemię COVID-19.

Zarząd linii lotniczych przekazał, że wraz ze zbliżającym się okresem wakacyjnym, liczba rezerwowanych biletów rośnie. Przedstawiciele UA spodziewają się wzrostu tego trendu wraz z coraz większą liczbą Amerykanów zaszczepionych przeciwko COVID-19. Zarząd przewiduje, że zarobek ich firmy zwiększy się w drugim kwartale.

Mimo to, wyniki osiągane przez UA oraz rywali, czyli American Airlines i Delta Air Lines, zależą od wysoko taryfowych transportów biznesowych oraz podróży międzynarodowych. Na ten moment nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy ci klienci powrócą.

UA poinformowało również, że zamierzają zaproponować swoim pasażerom nowe kierunki lotów do Grecji, Chrowacji i Islandii. Loty miałyby być dostępne już w czerwcu. United Airlines uważa, że obostrzenia dotyczące podróżowania zostaną poluzowane, co pozwoli zaszczepionym podróżnikom odwiedzić więcej miejsc.

Przedstawiciele UA odmówili komentarza do czasu rozmów z analitykami, które mają odbyć się we wtorek. Dyrektor UA, Scott Kirby, przekazał w oświadczeniu, że zarząd „widzi oczywistą drogę do zysku. Jesteśmy zachęceni przez oczywiste dowody na wzrost zainteresowania lataniem” i że firma zrobi wszystko, aby osiągnąć cele i odbudować się finansowo.

Linie United Airlines przekazały również, że już w marcu zaczęły osiągać zyski. Oczekuje się więc, że po odliczeniu odsetek, podatków i innych wydatków, UA znów zacznie przynosić oczekiwane zyski, pod warunkiem, że loty biznesowe i międzynarodowe powrócą do 30% stanu sprzed pandemii.

Reprezentanci UA przekazali, że firma nie będzie przynosić zysków dopóki ten drugi sektor nie osiągnie 65% wyników z 2019 roku. Nie wiadomo jednak, kiedy miałoby to nastąpić.

UA zmniejszyła również swoją załogę. Jak wielu innych przewoźników w USA, United Airlines przekonały tysiące pracowników do odejścia z własnej woli, jako że warunkiem uzyskania wsparcia federalnego było niezwalnianie pracowników. Pomogło to firmie pozbyć się wydatku w wysokości 2 miliardów dolarów rocznie.

Mająca siedzibę w Chicago firma odnotowała mniejszy spadek niż w I kwartale 2020 roku, kiedy to straty wynosiły 1,70 miliarda dolarów. W porównywalnym okresie w 2019 roku, linie lotnicze United Airlines zarobiły 292 miliardy dolarów.

Bez wsparcia finansowanego z pieniędzy podatników oraz innych źródeł finansowania, UA straciłoby 2,45 miliarda dolarów, czyli 7,5 dolara na udział. Analitycy z FactSet spodziewali się straty w wysokości 7,08 dolara na udział.

Dochód firmy wyniósł 3,22 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 60% w porównaniu z rokiem poprzednim i o 66% w porównaniu z 2019 rokiem. Eksperci spodziewali się przychodu w wysokości 3,26 miliarda dolarów.

Na pokładach United Airlines udało się zapełnić 57% miejsc w I kwartale 2021 w porównaniu z 71% rok temu. Międzynarodowe loty odnotowały średnie obłożenie 43% pasażerów, choć w rzeczywistości było ich jeszcze mniej ze względu na ograniczone rozkłady kursowania samolotów.

Cargo było jasnym punktem na liście zysków UA. Jego wynik niemal podwoił się w porównaniu z rokiem poprzednim. Podobnie jak inni przewoźnicy, UA wykorzystało swoją specyfikę jako firmy wykorzystującej samoloty do transportów. Mimo tego, cargo wygenerowało jedynie 15% całego dochodu UA. Eksperci spodziewają się, że ta liczba będzie spadać wraz z tym, jak pasażerowie będą przewozić coraz więcej swoich bagaży.

Udziały United Airlines Holdings Inc. spadły o 2% w handlu rozszerzonym po tym, jak opublikowano raport dotyczący wyników finansowych firmy. Poniedziałkowa sesja została zamknięta z wynikiem poniżej 1,6%.

Autor: 
DAVID KOENIG, tłum. Martyna Kawska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama