W pierwszym kwartale średnia płaca w Pekinie wynosi 11 187 juanów

Reklama

pon., 04/19/2021 - 20:33 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: W pierwszym kwartale średnia płaca w Pekinie wynosi 11 187 juanów, czy tym razem Twoja pensja została wyrównana?

Wraz z popularyzacją nowej szczepionki codzienne życie obywateli pomału zostaje pozbawione widma koronawirusa, a przedsiębiorstwa dostosowały się do pandemicznej rzeczywistości prowadząc stabilne działania.

Ale czy w 2021 roku wynagrodzenia pracowników zachowają tendencję wzrostową?

Centrum Badań HR 51job przeprowadziło badanie dotyczące poziomu płac w pierwszym kwartale 2021 roku, z którego wynika, że, cały czas zachowany jest wzrost pensji pracowników.

Dane Centrum Badań HR 51job wskazują, że w 27 dużych miastach w porównaniu do ostatniego kwartału płace nieustannie utrzymują charakter wzrostowy.

Zdaniem analityków przedsiębiorstwa przyzwyczajone do sytuacji pandemicznej, podejmują bardziej zrównoważone kroki, porównując do 2020 roku dostosowują się do warunków wewnętrznych i zewnętrznych pomału poprawiając warunki płacowe,  ważne jest, że  w ramach przedziału dostosowawczego w zakresie rocznych wynagrodzeń znaczna część przedsiębiorstw dokonała odpowiednich korekt wynagrodzeń w pierwszym kwartale. Dane pokazują, że przodujące pod względem wzrostu płac są miasta nie należące do pierwszego poziomu, mniejsze jednostki administracyjne z jednej strony mają duży wskaźnik powrotów do zatrudnienia w wznawiania produkcji, ale długi czas naprawy gospodarki, z drugiej strony przedsiębiorstwa są tam niezbyt silne w porównaniu do miast pierwszego poziomu, co tworzy dużą przerwę na wzrost płacowy.

Pensje z każdego przedziału utrzymują tendencję wzrostową

W pierwszym kwartale 2021 roku w 10 największych chińskich miastach w porównaniu do wcześniejszego okresu zwiększono pensje, w szczególności podwyżki dostali pracownicy biurowi na różnych szczeblach kariery. Analitycy uważają, że pracownicy umysłowi na różnych stanowiskach są szczególnie wrażliwi na zewnętrzne zmiany ekonomiczne, W przypadku warunków waloryzacji wynagrodzeń przedsiębiorstwo opiera się swoich pracownikach najniższego szczebla na  co sprzyja codziennej i stabilnej pracy.

 

Pensje wzrastają nierównomiernie w poszczególnych branżach

Analizując sytuację płacową w pierwszy kwartale 2021 roku można zauważyć, że lokalne i państwowe przedsiębiorstwa przodują w podwyżkach płac.  W opinii analityków, korzystając z opanowania pandemii lokalne i państwowe firmy ożyły gospodarczo, natomiast w wyniku zmiennych warunków epidemiologicznych na świcie, sytuacja ekonomiczna jest niestabilna co wpłynęło na niektóre przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym. 

 

Pracownicy wysokich technologii cały czas przodują we wzroście zarobków

W pierwszym kwartale 2021 roku, 5 grup zawodowych z najwyższymi podwyżkami stanowili pracownicy branż związani z finansami, inwestowaniem, zarządzaniem ryzykiem, elektroniką i telekomunikacją, sieciami internetowymi,  technologią elektryczną, półprzewodnikami, układami scalonymi, przemysłem internetowym, e-commerce, a także specjaliści. W tle normalizacji sytuacji pandemicznej, technologia cyfrowa wraz  z ekonomią stają się coraz głębiej zintegrowane powodując, że przedsiębiorstwa wysokich technologii cały czas prężnie się rozwijają a w rankingu wzrostów płacowych zajmują 3 z pięciu miejsc.

W 2021 roku produkcja krajowa praktycznie wróciła do starego porządku, a firmy stawiają czoła postpandemicznym szansom i zagrożeniom.

Jak będzie rozwijała się sytuacja w kraju i na świecie? Czym będzie charakteryzowały się wynagrodzenia pracowników?

Aby odpowiedzieć na te pytania Centrum Badań HR 51job cały czas będzie trzymać rękę na pulsie.

Centrum Badań HR 51JOB

Centrum zostało założone w 2002 roku, od wielu lat nieustannie pracuje nad dostarczeniem chińskim przedsiębiorstwom danych dotyczących wzrostów placowych, zarządzania zasobami ludzkimi, talentów, a także innych profesjonalnych usług z zakresu HR. Wraz z wynikami badań oferuje także odpowiednio wycenione usługi, dostarcza danych niezbędnych przedsiębiorstwu do podjęcia odpowiednich decyzji w zarządzaniu, korzysta ze sprawdzonych  źródeł, asystuje przedsiębiorstwom przy tworzeniu i usprawnianiu systemów zarządzania. Od czasu założenia zdobyło uznanie i pozytywne referencje od wielu przedsiębiorców.

Autor: 
Tłumaczenie: Marta Tomczak
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama