Meksyk planuje zatrzymać masowe migracje do USA

Reklama

pon., 04/19/2021 - 19:41 -- MagdalenaL

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador poinformował w niedzielę, że planuje przedstawić Joemu Bidenowi swoją propozycję rozszerzenia jednego z najważniejszych programów społecznych w Ameryce Środkowej, mającego na celu zatrzymanie migrantów w tym rejonie świata.

Głód i ubóstwo sprawiły, że dziesiątki tysięcy emigrantów z El Salvador, Gwatemali oraz Hondurasu zdecydowało się przekroczyć granice ze Stanami Zjednoczonymi.

- Chcę zaproponować program Sembrando Vida docelowo wdrażany w Ameryce Środkowej – przekazał Lopez Obrador we wiadomości video nagranej w Palenque na południu Meksyku. – Ludzie nie będą musieli się już decydować na emigrację. Program przyczyni się również do ochrony środowiska.

Sembrando Vida to jedna z kluczowych propozycji społecznych złożona przez Lopeza Obradora. Program na celu zapewnić Meksykanom pracę oraz wesprzeć meksykańskie rolnictwo.

Lopez Obrador poinformował, że w ciągu trzech lat, program Sembrando Vida mógłby przyczynić się do powstania 1 miliona 300 tysięcy nowych miejsc pracy na południu Meksyku oraz w innych krajach Ameryki Środkowej.

Osoby, które skorzystają z programu, mogłyby ubiegać się o wizę pracowniczą do Stanów Zjednoczonych po przepracowaniu przynajmniej 3 lat w ramach Sembrando Vida. Lopez Obrador poinformował również, że finalnym punktem jego programu miałaby być możliwość ubiegania się o amerykańskie obywatelstwo po kolejnych trzech, czyli łącznie sześciu, przepracowanych latach. Prezydent Meksyku nie podał jednak szczegółów.

Autor: 
Reuters Staff / Tłumaczenie: Martyna Kawska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama