Liderka Sinn Fein przeprasza. Mary Lou McDonald żałuje morderstwa hrabiego Mountbattena

Reklama

pon., 04/19/2021 - 19:35 -- MagdalenaL

Louis Mountbatten, wuj zmarłego księcia Filipa, zginął w zamachu bombowym przeprowadzonym przez IRA w 1979 roku, podczas pobytu na wczasach w miejscowości Mullaghmore w Irlandii.

Po sobotniej ceremonii pogrzebowej księcia Filipa, przywódczyni Sinn Fein wyraziła żal w związku z zamordowaniem krewnego małżonka królowej Elżbiety II, Lorda Mountbattena.

Mountbatten zginął w zamachu bombowym w 1979 roku podczas pobytu na wakacjach w Mullaghmore, miejscowości znajdującej się w regionie County Sligo w Irlandii. W tych samych okolicznościach zginął również nastoletni wnuczek hrabiego oraz młody członek załogi statku.

Mary Lou McDonald to przewodnicząca Sinn Fein, partii, która dawniej była politycznym ugrupowaniem blisko powiązanym z IRA. McDonald wziął udział w sobotniej rozmowie w Times Radio.

Zapytana o to, czy przeprosiłaby księcia Filipa za zamach na jego wujka, McDonald stwierdziła:

- Wojsko i siły zbrojne powiązane z księciem Karolem dokonały wielu, naprawdę wielu  aktów przemocy na naszej wyspie. Oczywiście, przykro mi z powodu tego, co się stało. To naprawdę chwyta za serce.

McDonald powiedziała również, że jej praca obecnie polega na prowadzeniu działań na froncie. Przywódczyni Sinn Fein uważa, że książę Karol doceniłby jej pracę.

- Wierzę, że to właśnie jest naszym zadaniem, aby zapewnić, że ani żadne dziecko, ani żadna rodzina, bez względu na to, kto w niej się znajduje, nie będzie musiała przeżywać traumy i załamania, które było niegdyś niezwykle powszechne w całej Irlandii.

Lider IRA oraz poprzedni lider Sinn Fein, Gerry Adams, zawsze twierdził, że hrabia Mountbatten był specjalnie wybranym celem zamachu.

Dawna sekretarz Irlandii Północnej, Theresa Villiers, skomentowała przeprosiny McDonald w następujący sposób:

- Bardzo doceniam, że liderka Sin Fein zdecydowała się na przeprosiny. Chciałabym również usłyszeć podobne słowa od osób takich jak Gerry Adams oraz innych, którzy angażujących się w działanie partii.

Villiers dodała również, że według niej, takie przeprosiny mogłyby mieć pozytywny wpływ na osoby, które straciły w zamachach ukochanych członków swoich rodzin.

- Jestem pewna, że społeczność ofiar w Irlandii Północnej będzie nadal niezwykle zdeterminowana, aby osiągnąć sprawiedliwość i ustalić odpowiedzialność za morderstwa członków ich rodzin.

Autor: 
Sean Russell / Tłumaczenie: Martyna Kawska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama