Czad: trwa liczenie głosów. Idriss Deby na czele w najnowszych wynikach

Reklama

ndz., 04/18/2021 - 22:47 -- MagdalenaL

Pixabay

Według cząstkowych wyników głosowania w wyborach prezydenckich w Czadzie, obecnie urzędujący prezydent Idriss Deby zdecydowanie wyprzedza pozostałych kandydatów. Ujawniony przez komisje cząstkowy wynik wyborów z 11 kwietnia daje Deby’emu nadzieję na przedłużenie trwających trzy dekady rządów.

Jak ogłoszono do tej pory, Deby uzyskał zdecydowaną większość głosów w 50 z 51 departamentów. Dane podane przez Niezależną Narodową Komisję ds. Wyborów (ang. the Independent National Election Comission – CENI) wskazują, że w 61 departamentach, w których nie podano jeszcze ostatecznych wyników wyborów, już przeliczone głosy oddane na obecnie urzędującego prezydenta Czadu najprawdopodobniej zapewnią mu zwycięstwo.

Odpowiedzialny za zbieranie głosów z poszczególnych departamentów Kilmapone Larme przekazał w sobotę, że nadal nie otrzymano ponad 30% protokołów z oficjalnymi wynikami głosowań.

Deby wspiera politykę prowadzoną przez kraje Zachodnie, walczące z islamskimi bojówkarzami w Afryce Wschodniej i Środkowej. Deby jest również jednym z najdłużej utrzymujących się u władzy przywódców w historii Afryki, choć coraz głośniej wybrzmiewają zarzuty dotyczące prowadzenia przez niego niekorzystnego zarządzania bogactwem naturalnym Czadu.

W ostatnich latach rząd Czadu został zmuszony do zmniejszenia publicznych wydatków  ze względu na niskie ceny ropy naftowej, głównego produktu eksportowego Czadu. Doprowadziło to do strajków w zakładach pracy.

Liderzy opozycji wezwali swoich zwolenników do bojkotowania publikowanych wyników oraz sprawienia, aby państwo stało się „nie do rządzenia” po decyzji Deby’ego o ubieganiu się o 6 kadencję. Na ulicach Czadu doszło do protestów i zamieszek, z których wiele zakończyło się starciem protestujących z siłami bezpieczeństwa.

Aby utrzymać się u władzy, Deby opierał swoje rządy na silnych związkach z instytucjami państwowymi oraz z największymi jednostkami wojskowymi w regionie.

9 kwietnia władze Czadu przekazały, że aresztowano kilkadziesiąt osób, włączając w to przynajmniej jednego z liderów opozycji. Władze uzasadniają swoją decyzję wystąpieniem „spisku mającego na celu zamach na polityków oraz zamachy bombowe na komisje wyborcze oraz siedzibę główną komisji odpowiedzialnej za przeprowadzenie wyborów”.

Autor: 
Reuters, tłum. Martyna Kawska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama