WIELKA BRYTANIA: POGRZEB KSIĘCIA FILIPA

Reklama

sob., 04/17/2021 - 18:35 -- zzz

Na zamku w Windsorze odbyły się uroczystości pogrzebowe księcia Filipa, małżonka brytyjskiej królowej Elżbiety II. Ceremonia - jak wskazano - miała ukazywać niezachwianą lojalność księcia wobec królowej, długoletnią służbę narodowi i jego odwagę. Książę Filip, który był mężem Elżbiety II przez ponad 73 lata, zmarł w 9 kwietnia na zamku w Windsorze w wieku 99 lat.

 

 

Specjalnie przystosowany przy współpracy z księciem Filipem Land Rover, którym przewożona była trumna zmarłego.

Zgodnie z wolą księcia Filipa, ceremonia nie miała charakteru państwowego, który zwykle zarezerwowany jest dla monarchów, lecz uroczystego pogrzebu królewskiego, choć w praktyce różnica między nimi jest bardzo niewielka.

Restrykcje wprowadzone w celu zatrzymania epidemii spowodowały, że uroczystość w całości miała miejsce na terenie zamku w Windsorze, zatem zwykli obywatele mogli ją śledzić jedynie w telewizji, a liczba uczestników musiała zostać ograniczona do 30, bo tyle wynosi obecnie w Anglii maksymalny limit osób mogących brać udział w pogrzebach. W planach sprzed epidemii na pogrzeb miało zostać zaproszonych około 800 osób.

W procesji za trumną szła czwórka dzieci księcia - Karol, Anna, Andrzej i Edward, trójka wnuków - William, Harry i Peter Philips, zięć Timothy Lawrence, kuzyn David Armstrong-Jones, a także członkowie personelu księcia, którzy z racji ograniczeń nie będą uczestniczyć w nabożeństwie. Za nimi, w królewskim Bentleyu do kaplicy udała się Elżbieta II.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele brytyjskich rodzajów sił zbrojnych. Książę Filip był żołnierzem. Do jego służby w marynarce nawiązywało pierwsze czytanie podczas pogrzebu. "Ci, którzy pływają po morzu, opowiadają o jego niebezpieczeństwach, i dziwimy się temu, co słyszą nasze uszy. A tam, tak nadzwyczajne i dziwne dzieła, rozmaitość wszystkich zwierząt i świat potworów morskich!" - głosi fragment Mądrości Syracha, odczytany przez dziekana Windsoru.

Koncelebrujący nabożeństwo żałobne arcybiskup Canterbury Justin Welby i dziekan Windsoru David Conner, wspominając zmarłego, mówili o jego wierze, lojalności, odwadze i służbie. "Wspominamy dziś przed Tobą Filipa, księcia Edynburga, składając Ci dzięki - za jego zdecydowaną wiarę i lojalność, za jego wysokie poczucie obowiązku i uczciwość, za jego życie w służbie Narodu i Wspólnoty Narodów oraz za odwagę i inspirację jego przywództwa. Jemu, wraz ze wszystkimi wiernymi zmarłymi, udziel pokoju; niechaj im świeci światłość wiekuista; a w Twojej miłującej mądrości i wszechmocy spraw w nich dobry cel Twojej doskonałej woli; przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego" - powiedział arcybiskup Canterbury Welby. "O Boże duchów wszelkiego ciała, wysławiamy Twoje święte imię za Twojego sługę Filipa, księcia Edynburga, który pozostawił nam wspaniały wzór dzielnego i prawdziwego rycerstwa; udziel mu pewności Twojej starożytnej obietnicy, że zawsze będziesz z tymi, którzy schodzą na morze w okrętach i zajmują się swoimi sprawami na wielkich wodach" - powiedział dziekan Windsoru Conner.

Książę William i książę Harry rozmawiali ze sobą po wyjściu z nabożeństwa żałobnego ku czci ich dziadka. Synowie następcy tronu księcia Karola pozostają od dłuższego czasu w nienajlepszych stosunkach, co się jeszcze pogłębiło po głośnym wywiadzie udzielonym przez Harry'ego i jego żonę Meghan, w którym zarzucili pozostałej części rodziny królewskiej brak wsparcia i nierówne traktowanie. W czasie przejazdu trumny z ciałem księcia Filipa obaj bracia byli rozdzieleni przez innego jego wnuka, Petera Phillipsa, a w czasie samego nabożeństwa siedzieli po przeciwnych stronach kaplicy.

17 / 20

Uroczystości na zamku w Windsorze w dniu pogrzebu księcia Filipa.

Źródło: AFP

Autor: JUSTIN TALLIS / POOL / AFP

UDOSTĘPNIJ

18 / 20

Uroczystości na zamku w Windsorze w dniu pogrzebu księcia Filipa.

Źródło: AFP

Autor: JUSTIN TALLIS / POOL / AFP

19 / 20

Morze kwiatów przed kaplicą św. Jerzego na zamku w Windsorze.

 

Źródło: AFP

Autor: Steve Parsons / POOL / AFP

UDOSTĘPNIJ

20 / 20

Ludzie, którzy zebrali się przed zamkiem w Windsorze, by pożegnać księcia Filipa.

 

Autor: 
Zzz
Źródło: 

interia

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama