Brak decyzji odnośnie przyszłych umów z producentami szczepionki AstraZeneca i Johnson&Johnson

Reklama

pt., 04/16/2021 - 22:55 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Pixabay

Jak podała francuska wiceminister do spraw przemysłu, nie podjęto jeszcze decyzji odnośnie tego, czy Unia Europejska podpisze nowe umowy z producentami szczepionek AstraZeneca oraz Johnson&Johnson.

- Żadne decyzje jeszcze nie zapadły – powiedziała Agnes Pannier-Runacher w wywiadzie dla telewizji BFM. – Nie rozpoczęto jeszcze rozmów z tymi producentami odnośnie przyszłej współpracy i kontraktów.

Pannier-Runacher stwierdziła również, że scenariusz, w którym Unia Europejska decyduje się na podpisanie umów na preparaty AstraZeneki i Johnson&Johnson, jest mało realny. Obie szczepionki opierają się na technologii wektorowej, która jest obecnie sprawdzana pod kątem występowania rzadkich, ale poważnych skutków ubocznych u tych pacjentów, którzy otrzymali już swoje dawki preparatów chroniących przed COVID-19.

Nie jest jasne, czy Unia Europejska zdecyduje się skorzystać ze swojego prawa do zamówienia większej ilości szczepionek w trakcie obecnie obowiązujących umów.

Dzięki zapisom w tej umowie, do dotychczasowych 300 milionów zakupionych dawek, UE mogłaby dokupić kolejne 100 milionów dawek preparatu AstraZeneki. Przedstawiciele Unii Europejskiej mogą również skorzystać z możliwości podwojenia zamówionych dawek preparatu Johnson&Johnson do 400 milionów.

Włoska gazeta „La Stampa” doniosła wcześniej, że reprezentanci Unii szykowali się do zakończenia współpracy z tymi dwoma producentami szczepionek wraz z wygaśnięciem okresu ważności umów pod koniec 2020 roku.

Unia Europejska skorzystała już wcześniej z zawartej w umowach możliwości domówienia kolejnych dawek preparatów. Miało to miejsce w przypadku szczepionek od firm PfizerBioNTech oraz Moderna. Ponadto, Unia podpisała już kolejne umowy z tymi dwoma producentami, którzy wytwarzają swoje preparaty w oparciu o technologię mRNA.

Przedstawiciele Unii Europejskiej są obecnie w trakcie negocjacji trzeciej już umowy z firmą Pfizer-BioNTech, która miałaby obejmować dostawy szczepionek od 2022 roku.

- Musimy skupić się na technologii, która okazała się skuteczna. Szczepionki mRNA są w tym wypadku najlepszym wyborem – skomentowała w środę prezydentka Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

Rzecznik Komisji Europejskiej poinformował, że Unia Europejska nie wyklucza żadnej opcji w kwestii szczepionek i nie skreśliła jeszcze żadnej z metod wytwarzania preparatów.

Na początku tygodnia, agencje rządowe ds. zdrowia w Stanach Zjednoczonych zarekomendowały przerwanie podawania preparatu Johnson&Johnson po tym, jak po podaniu szczepionki u 6 kobiet poniżej 50. roku życia wykryto zakrzepy krwi. Producent szczepionki Johnson&Johnson zapowiedział, że ze względu na te przypadki wprowadzenie szczepionek do Europy się opóźni.

Zastój nastąpił tuż po tym, jak wiele krajów europejskich zdecydowało się ograniczyć szczepienia preparatem AstraZeneki ze względu na podobne przypadki wystąpienia zakrzepów wśród niewielkiej liczby zaszczepionych.

Autor: 
Reuters, tłum. Martyna Kawska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama