Pogrzeb księcia Filipa odbędzie się 17 kwietnia. Czy książę Harry weźmie w nim udział?

Reklama

pon., 04/12/2021 - 20:18 -- MagdalenaL

Jego Królewska Wysokość książę Filip zmarł dwa dni temu, 9 kwietnia. Brytyjska rodzina królewska ogłosiła, że pogrzeb odbędzie się 17 kwietnia.

Książe Filip, mąż królowej Elżbiety, zmarł 9 kwietnia na zamku Windsor, znajdującym się na obrzeżach Londynu. Miał 99 lat.

10 kwietnia brytyjska rodzina królewska ogłosiła, że pogrzeb księcia odbędzie się 17 kwietnia w kaplicy św. Jerzego znajdującej się na terenie zamku Windsor.

W ceremoniach pogrzebowych weźmie udział królowa Elżbieta oraz inni członkowie rodziny królewskiej. Brytyjskie media donoszą, że także książę Harry, wnuk zmarłego księcia Filipa, który opuścił rodzinę królewską i mieszka obecnie w Stanach Zjednoczonych, przyjedzie na pogrzeb.

Jednak jego żona, Meghan, jako że spodziewa się dziecka, to zgodnie z radą lekarzy nie weźmie udziału w ceremoniach.

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażeń, liczba uczestników została ograniczona do 30 osób.  Poinformowano, że z tego też powodu premier Johnson nie będzie obecny podczas ceremonii. Pogrzeb będzie transmitowany w telewizji.

10 kwietnia w Wielkiej Brytanii wojsko opłakiwało śmierć księcia Filipa. Aby okazać szacunek i wyrazić kondolencje wystrzelono pistolety naładowane ślepakami oraz odbył się artyleryjski salut żałobny.

Syn zmarłego, książę Karol, powiedział dziennikarzom: “Mój ojciec przez ostatnie 70 lat wiernie służył królowej, rodzinie królewskiej, naszemu krajowi oraz Brytyjskiej Wspólnocie Narodów.  Ukochany i drogi memu sercu był wyjątkowym człowiekiem.”

Autor: 
Tłumaczenie: Wiktoria Piontek
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama