Zwiększona aktywność chińskiej marynarki wojennej oraz floty powietrznej

Reklama

pon., 04/12/2021 - 20:15 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: Zwiększona aktywność chińskiej marynarki wojennej oraz floty powietrznej - minister obrony Kishi: "będziemy bacznie obserwować rozwój sytuacji"

W tym miesiącu lotniskowiec chińskiej marynarki wojennej przepłynął przez wody między Okinawą a wyspą Miyako. Jednostka ta przeprowadziła ćwiczenia na wodach otaczających Tajwan. Minister obrony Kishi wyraził głębokie zaniepokojenie w związku ze zwiększoną aktywnością wojsk chińskich, zarówno marynarki wojennej jak i floty powietrznej, oraz zapewnia, że rozwój sytuacji będzie uważnie obserwowany.

Wieczorem 5 kwietnia chińska marynarka wojenna poinformowała, że żołnierze z lotniskowca “Liaoning” przeprowadzili ćwiczenia wojskowe na wodach otaczających Tajwan.

W dniach 3 i 4 kwietnia lotniskowiec “Liaoning” wraz z pięcioma innymi jednostkami marynarki wojennej Chin przepłynął przez wody między Okinawą i wyspą Miyako. Okręty i samoloty Morskich Sił Samoobrony potwierdziły, że statki opuściły obszar Morza Wschodniochińskiego i kierują się ku Oceanie Spokojnemu.

Chodź nie doszło do wtargnięcia na japońskie wody terytorialne, to już po raz szósty od kwietnia ubiegłego roku potwierdzono przepłynięcie chińskiego lotniskowca przez te obszary.

Po posiedzeniu gabinetu minister Kishi powiedział dziennikarzom: “Z wielkim niepokojem obserwujemy sytuację, w której okręty i samoloty wojsk chińskim stają się coraz bardziej aktywne. Prowadzimy analizę ruchów i działań marynarki wojennej Chin w oparciu o sytuację w pobliżu Japonii jak i na arenie międzynarodowej”.

Ponadto minister wyraził nadzieję, że konflikt między Chinami a Tajwanem zostanie rozwiązany pokojowo w drodze dialogu między obydwoma państwami.

Autor: 
Tłumaczenie: Wiktoria Piontek
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama