Kirgistan: zatwierdzono nową konstytucję nadającą prezydentowi dodatkowe uprawnienia

Reklama

pon., 04/12/2021 - 10:45 -- MagdalenaL

Komisje pracujące podczas krajowego głosowania w Kirgistanie poinformowały, że naród zdecydowaną większością głosów opowiedział się za nową konstytucją wzmacniającą pozycję i władze prezydenta.

Według informacji podanych przez komisję, dane pochodzące z 90% obwodów wskazywały, że 79% głosujących zgodziło się na nową konstytucję w trakcie niedzielnego głosowania.

Referendum w Kirgistanie odbyło się trzy miesiące po tym, jak Sadyr Zhaparov został wybrany na prezydenta kraju. Miało to miejsce po usunięciu z urzędu poprzedniego prezydenta w drodze protestów. To trzeci raz w ciągu ostatnich 15 lat, gdy kirgiski przywódca został pozbawiony urzędu w wyniku poruszenia społeczeństwa.

Nowo przyjęta konstytucja zmniejsza liczbę parlamentarzystów o 25% do 90 osób. Dzięki przyjętej właśnie ustawie zasadniczej, prezydent Kirgistanu będzie uprawniony do wybierania sędziów oraz dowódców organów porządkowych. Konstytucja pozwoli również na tworzenie rady doradczej, która w ocenie ekspertów może zostać
„parlamentem cieni” lub instrumentem, przez który prezydent będzie wywierał presję na polityków.

W zeszłym roku Zhaparov odbył karę pozbawienia wolności w związku z zarzutami dotyczącymi porwania jednego z działaczy samorządowych w trakcie sporu o kopalnię złota. Zhaparov został uwolniony przez demonstrantów kwestionująych wyniki październikowych wyborów parlamentarnych.

Autor: 
AP news wire / Tłumaczenie: Martyna Kawska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama